Monitor Podatkowy
nr 9/2013
Wspólne przedsięwzięcie nie podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług
Autorka jest doradcą podatkowym; starszym konsultantem Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21.5.2013 r., IPPP1/443-452/10/13-7/S/AS
Istotę działań podjętych przez spółkę stanowi wspólne przedsięwzięcie, w ramach którego strony dzielą się kosztami i obowiązkami oraz wspólnie uczestniczą w płynących z tego przedsięwzięcia korzyściach. Spółka nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia, a jedynie kontrahent wnosi określony umową wkład finansowy. Reasumując, wskazać należy, że czynności wykonywane przez strony w ramach wspólnej realizacji audycji o tematyce sportowej lub transmisji telewizyjnej z imprezy sportowej nie stanowią świadczenia usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT (dalej VATU)1, przez spółkę na rzecz klubów i związków sportowych, w konsekwencji wkład finansowy wnoszony przez stronę umowy w celu realizacji audycji/transmisji nie stanowi odpłatności za świadczenie usług. |
Stan faktyczny
Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, współpracuje ze związkami i klubami sportowymi, w celu wspólnej realizacji oraz produkcji audycji telewizyjnych o tematyce sportowej lub transmisji z zawodów sportowych. W celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia wnioskodawca (spółka) oraz związki/kluby sportowe (partnerzy) zawierają umowy, na podstawie których partnerzy wnoszą określony wkład finansowy, Spółka zaś wnosi nabyte uprzednio prawa autorskie do audycji/transmisji. Spółka, jako podmiot odpowiedzialny za nabycie praw do audycji/transmisji, zawiera umowy z twórcami i realizatorami audycji/transmisji, których przedmiotem jest przeniesienia na spółkę wszelkich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz uzyskanie zezwoleń na wykonywanie autorskich praw zależnych. Nabyte prawa autorskie do audycji/transmisji spółka przenosi w części (na ściśle określonych polach eksploatacji) na partnera jako współuprawnionego do tych praw, w części odpowiadającej jego wkładowi finansowemu. W konsekwencji spółce przysługują na zasadzie wyłączności autorskie prawa majątkowe, pokrewne oraz prawa zależne do audycji, natomiast związkowi/klubowi sportowemu przysługuje prawo do wyświetlania, publicznego odtwarzania audycji, korzystania z niej do celów monograficznych i edukacyjnych, a także do wprowadzania audycji do pamięci komputera i do sieci multimedialnej. Zgodnie z postanowieniami umowy zawartej pomiędzy spółką a partnerem ewentualne wpływy pochodzące z publicznego odtwarzania audycji będą dzielone, na podstawie odrębnej umowy, pomiędzy partnerem a spółką. Istotą zawartych umów jest fakt, iż strony wspólnego przedsięwzięcia ograniczają wydatki na produkcję audycji/transmisji z zawodów sportowych, gdyż część kosztów ponosi druga strona umowy.
W związku z powyższym spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w celu potwierdzenia, że czynności podejmowane przez strony w ramach realizacji umowy nie podlegają VAT, gdyż są wykonywane w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia, nie zaś w celu wykonania świadczenia na rzecz jednej ze stron.
Spółka wskazała, że wspólna realizacja audycji o tematyce sportowej lub transmisji z zawodów sportowych z partnerami (związkami sportowymi lub klubami sportowymi) nie stanowi odpłatnego świadczeniem usług, podlegającego opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 VATU. Wnoszony przez strony umowy wkład finansowy nie stanowi bowiem wynagrodzenia za wykonane świadczenie (usługę), a jest wyłącznie środkiem niezbędnym do realizacji wspólnego przedsięwzięcia.
Początkowo Dyrektor IS w Warszawie uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, wskazując, że przeniesienie przez spółkę praw do audycji ma charakter świadczenia odpłatnego, wykonanego w zamian za wkład finansowy partnera. W konsekwencji organ stwierdził, że przeniesienie określonych praw do audycji/transmisji przez spółkę na rzecz związku/klubu sportowego w zamian za wkład finansowy jest czynnością podlegającą opodatkowaniu na gruncie VATU.
Spółka nie zgodziła się jednak ze stanowiskiem organu, zaskarżając wydaną interpretację. Zarówno sąd I, jak i II instancji przyznał jej rację, wskazując, że kwota otrzymywana przez spółkę w momencie przeniesienia praw autorskich do określonych pól eksploatacji nie stanowi zapłaty za świadczenie usług, lecz jest wkładem finansowym klubów sportowych lub związków do wspólnego przedsięwzięcia. Wkładem spółki do wspólnego przedsięwzięcia są zaś czynności związane z techniczną realizacją transmisji czy audycji oraz prawa autorskie umożliwiające ich odtwarzanie. Adresatem podejmowanych przez strony czynności jest natomiast widz, nie zaś jedna ze stron umowy. W konsekwencji spółka nie świadczy na rzecz klubów i związków sportowych odpłatnych usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 VATU (w zw. z art. 5 ust. 1 tej ustawy).
W świetle powyższego rozstrzygnięcia, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 21.5.2013 r. uznał stanowisko spółki za prawidłowe, potwierdzając, że rozliczenia w ramach wspólnego przedsięwzięcia powinny pozostać poza zakresem opodatkowania VAT.
Komentarz podatkowy
Istotą opisywanej interpretacji jest ustalenie zasad opodatkowania działań podejmowanych przez uczestników wspólnego przedsięwzięcia, w tym wniesienia wkładów, na gruncie [...]