Monitor Podatkowy

nr 9/2013

Możliwość rozliczenia straty podatkowej zagranicznego oddziału przez polską spółkę

Aleksandra Sewerynek
Autorka jest doświadczonym konsultantem Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 2.1.2013 r., IBPBI/2/423-1256/12/BG

Wprawdzie polskie przepisy nie pozwalają na odliczenie straty poniesionej przez zakład, ale nie oznacza to, że spółka nie ma takiego prawa. Kwestia sporna w przedmiotowej sprawie sprowadza się natomiast do rozstrzygnięcia, czy zaprezentowane powyżej przepisy polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są zgodne z prawem unijnym.

Stan faktyczny

Spółka będąca polskim podatnikiem do końca 2011 r. działała na terytorium Słowacji poprzez oddział. Stanowił on zakład w rozumieniu umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 18.8.1994 r. (dalej: UPO)1. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i art. 24 ust. l UPO całość przychodów generowanych przez oddział podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie na terytorium Słowacji. Spółka nie płaciła w Polsce podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych na Słowacji za pośrednictwem oddziału, wobec czego przychody i koszty związane z działalnością oddziału pozostawały bez wpływu na rozliczenia podatkowe spółki w Polsce. W latach 2007–2010 oddział poniósł ze swojej działalności stratę podatkową. Dopiero zysk osiągnięty przez oddział w 2011 r. został skompensowany częścią tej straty. Na koniec 2011 r. oddział nie posiadał zaległości podatkowych w stosunku do słowackich organów podatkowych, co zostało potwierdzone urzędowym zaświadczeniem. Oddział został wykreślony ze słowackiego rejestru sądowego z dniem 12.4.2012 r. ze skutkiem od 31.12.2011 r. Faktyczna działalność oddziału zakończyła się w 2011 r. W związku z likwidacją oddziału jego ostatnim okresem rozliczeniowym w podatku dochodowym od osób prawnych był rok 2011.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zwróciła się do Ministra Finansów z pytaniem, czy będzie mogła rozliczyć stratę podatkową wygenerowaną przez zlikwidowany oddział zlokalizowany w Słowacji na zasadach przewidzianych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU)2.

Zdaniem spółki będzie ona mogła rozliczyć stratę zlikwidowanego oddziału na zasadach przewidzianych w art. 7 ust. 5 PDOPrU. Tym samym spółka będzie mogła w rozliczeniu CIT za 2011 r. (w którym nastąpiła likwidacja oddziału) rozliczyć stratę tego oddziału w zakresie, w jakim wcześniej nie została już ewentualnie uwzględniona w słowackim rozliczeniu oddziału za 2011 r., nie więcej niż sumę 50% straty poniesionej w każdym z poszczególnych lat podatkowych w okresie 2007–2010. W ocenie spółki uniemożliwienie jej rozliczenia straty wygenerowanej przez jej zakład położony w Słowacji jest nie do pogodzenia z jedną z podstawowych zasad prawa wspólnotowego, jaką jest zasada swobody przedsiębiorczości.

Dyrektor IS w Katowicach nie zgodził się ze spółką i uznał jej stanowisko za nieprawidłowe, twierdząc, że straty zagranicznego zakładu nie mogą pomniejszyć dochodu do opodatkowania wykazanego przez spółkę w zeznaniu składanym w Polsce. W ocenie Dyrektora IS w Katowicach z obowiązujących przepisów polsko-słowackiej umowy oraz przepisów PDOPrU wynika, że zysków/strat zakładu (oddziału) zlokalizowanego na terenie Słowacji nie łączy się z zyskami/stratami podlegającymi opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji, w ocenie organu, dochody/straty zagranicznego oddziału (zakładu) spółki podlegały bowiem opodatkowaniu/odliczeniu (rozliczeniu) wyłącznie w kraju, w którym znajdował się ten oddział (zakład), tj. w Słowacji.

Komentarz podatkowy

Wielu polskich przedsiębiorców prowadzi swoją działalność gospodarczą za pośrednictwem zagranicznych zakładów. Nieopłacalność dalszej inwestycji i poniesione straty zwykle stają się przyczyną wycofania działalności z danego kraju.

W omawianej interpretacji wątpliwości spółki, która znalazła się w takiej sytuacji, budzi możliwość rozliczenia straty zlikwidowanego oddziału na Słowacji na zasadach przewidzianych w art. 7 ust. 5 PDOPrU poprzez rozliczenia poniesionej straty zlikwidowanego oddziału w rozliczeniu CIT za 2011 r. w zakresie, w jakim wcześniej nie została uwzględniona w słowackim rozliczeniu oddziału za 2011 r.

Na podstawie przepisów polsko-słowackiej UPO podwójne opodatkowanie zysków zakładu eliminowane jest za pomocą metody tzw. [...]