Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Łodzi z 18.4.2013 r., IPTPP4/443-690/12-5/S/UNR
(…) w sytuacji gdy Wnioskodawca organizuje loterię skierowaną do klientów punktów sprzedaży Spółki oraz do klientów kontrahentów Spółki, w związku z faktem, iż czynności wykonywane przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przyjąć należy, że Wnioskodawca nabywając samochody osobowe (nagrody) związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy, jest uprawniony do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych samochodów (nagród) wydawanych następnie uczestnikom loterii. Odprzedaż tych samochodów (wydanie jako nagrody w loterii bądź w akcji marketingowej) jest bowiem podstawowym przeznaczeniem tych pojazdów. |
Stan faktyczny
Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Spółka zajmuje się między innymi handlem materiałami budowlanymi. Sprzedaż materiałów prowadzona jest bądź to przez punkty sprzedaży Spółki, bądź też punkty handlowe należące do jej kontrahentów: akcjonariuszy lub podmiotów, które zawarły z Wnioskodawcą stosowną umowę licencyjną. Kontrahenci ci nabywają materiały od Wnioskodawcy.
W ramach działań intensyfikujących sprzedaż materiałów budowlanych Wnioskodawca zorganizował loterię audiotekstową (dalej: loteria), skierowaną do klientów punktów sprzedaży Spółki oraz klientów jej kontrahentów. Organem wydającym zezwolenie na organizację loterii był dyrektor izby celnej. Loteria została przeprowadzona w określonym terminie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i stosownym regulaminem.
W ramach loterii były wydawane kupony zawierające kod alfanumeryczny. Warunkiem otrzymania jednego kuponu było uzyskanie w kasie punktu sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury, dokumentujących jednorazowy zakup na kwotę większą niż 70 zł. Przystąpienie uczestnika do loterii odbywało się poprzez wysłanie wiadomości SMS zawierającej w treści określony prefiks oraz kod podany na kuponie, na odpowiedni numer telefonu komórkowego. Wysłanie takiego SMS-a skutkowało automatyczną rejestracją zgłoszenia uczestnika do loterii w systemie informatycznym, co było potwierdzone zwrotnym SMS-em. Każdy uczestnik loterii mógł zwiększyć swoją szansę na wygraną, wielokrotnie dokonując zakupów towarów i dokonując większej liczby zgłoszeń na wskazany numer telefonu. Tak dokonane zgłoszenia uczestników brały udział w losowaniach nagród, które przeprowadzane były zgodnie z regulaminem loterii.
Nagrodami w loterii były między innymi trzy samochody osobowe marki Chevrolet. Zakup tych samochodów dokumentowany był każdorazowo fakturami VAT wystawionymi w miesiącach: kwiecień, maj, czerwiec 2012. Wnioskodawca nie użytkował żadnego z samochodów zakupionych z przeznaczeniem na nagrody. Każdy z nich przekazany został osobie wyłonionej w drodze losowania – laureatowi loterii.
Przekazanie nagród dokonane zostało przez Komisję Nadzoru Loterii Audiotekstowej i potwierdzone stosownymi dokumentami. W miesiącach, w których następowało wydanie nagród laureatom, Spółka wystawiała faktury wewnętrzne i naliczała podatek VAT związany z nieodpłatnym przekazaniem samochodów. Faktury te opiewały na kwoty brutto.
Z tytułu organizacji loterii Wnioskodawca wystawił na kontrahentów faktury VAT. Wynagrodzenie Spółki wskazane na fakturze zawiera nie tylko koszt nagród wylosowanych w loterii, ale również koszty plakatów, ulotek i kuponów.
Zakupione samochody osobowe, przeznaczone na nagrody dla laureatów loterii, są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (dalej: Dyrektor IS w Łodzi lub Organ) o odpowiedź na pytanie, czy z tytułu nabycia samochodów osobowych, przeznaczonych na nagrody w ramach organizowanej przez Wnioskodawcę loterii, Spółka powinna zastosować częściowe odliczenie kwoty podatku naliczonego zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 16.12.2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 247 poz. 1652, dalej: ustawa nowelizująca).
Spółka wniosła o potwierdzenie, że w przypadku nabycia samochodów osobowych w celu przeznaczenia ich na nagrody wydawane w ramach loterii organizowanej przez Wnioskodawcę prawo do odliczenia kwoty podatku VAT nie podlega ograniczeniu zawartemu w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej. Zdaniem Wnioskodawcy brak podstaw do zastosowania tego przepisu uzasadnione jest brzmieniem art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy nowelizującej, zgodnie z którym w przypadku gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów), przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT.
W dniu 11.1.2013 r. Dyrektor IS w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną znak: IPTPP4/443-690/12-4/UNR. Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy w kwestii prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych na nagrody za:
- prawidłowe – w zakresie loterii skierowanej do klientów punktów sprzedaży Spółki,
- nieprawidłowe – w zakresie loterii skierowanej do klientów kontrahentów Spółki.
Nie zgadzając się z powyższym stanowiskiem Organu w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych na nagrody w zakresie loterii skierowanej do klientów kontrahentów Spółki, wniosła ona wezwanie do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę wydanej interpretacji ze względu na błędną interpretację przepisów podatkowych. W odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa Organ stwierdził brak podstaw do zmiany wydanej interpretacji, podtrzymując jednocześnie swoje stanowisko.
Wobec powyższego Wnioskodawca wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na przedmiotową interpretację indywidualną, zarzucając m.in. naruszenie art. 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy nowelizującej poprzez ich błędną wykładnię prowadzącą do niewłaściwego zastosowania w wyniku przyjęcia, że prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT nie przysługuje w razie nabycia samochodów w celu wykorzystania ich do świadczenia usługi organizacji loterii na rzecz klientów kontrahenta Spółki, gdyż nie dochodzi do nabycia samochodów w celu ich odsprzedaży.
Dyrektor IS w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, po ponownym przeanalizowaniu opisanego stanu faktycznego uwzględnił w całości skargę Spółki i stwierdził, że jej stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów osobowych przeznaczonych na nagrody – jest prawidłowe.
Komentarz podatkowy
Omawiana interpretacja dotyczy prawa do odliczenia całego VAT od samochodów nabytych w celu ich przekazania jako nagrody w loterii z uwagi na fakt, że na podstawie art. 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy nowelizującej do takiego przekazania nie stosuje się ograniczenia odliczenia VAT od samochodów osobowych (tj. 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6000 zł).
W okresie od 1.1.2011 r. do 31.12.2012 r. kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu zostały uregulowane w przepisach ustawy nowelizującej.
Należy podkreślić, że z uzasadnienia do [...]