Monitor Podatkowy

nr 5/2013

Neutralność darowizny dokonanej pomiędzy podmiotami należącymi do Podatkowej Grupy Kapitałowej

Aleksandra Sewerynek
Autorka jest konsultantem Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Bydgoszczy z 17.1.2013 r., ITPB3/423-649/12/DK

(…) czynność przekazania przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Spółki PGK Otrzymującej Darowiznę darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (dokonanej w ramach PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie transakcją neutralną na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych – tj. nie wpłynie ona efektywnie na wysokość zobowiązania podatkowego (dochodu podatkowego/straty podatkowej) PGK.

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest członkiem podatkowej grupy kapitałowej prowadzącej działalność gospodarczą w Polsce. Umowa o utworzeniu PGK została zawarta przez Spółkę Dominującą PGK oraz Spółki Zależne PGK w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych.

Spółka Dominująca PGK jest spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU)1 oraz z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 PDOPrU.

W okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będzie dochodziło pomiędzy Spółkami Zależnymi PGK oraz pomiędzy Spółkami Zależnymi PGK a Spółką Dominującą PGK do transakcji nabycia/zbycia składników majątku. Dodatkowo, w okresie funkcjonowania PGK, pomiędzy Spółkami PGK będą dokonywane darowizny w formie rzeczowej w postaci gotówki lub/i wierzytelności własnej (tj. wierzytelności przysługującej jednej Spółce PGK – zbywającej składniki majątku wobec innej Spółki PGK – nabywającej ww. aktywa). Przed dokonaniem ww. darowizny na rzecz wybranej Spółki PGK (dalej: Spółka PGK Otrzymująca Darowiznę), wierzytelność własna zostanie zarachowana, na podstawie art. 12 ust. 3 PDOPrU, jako przychód należny w Spółce PGK, dokonującej przekazania darowizny (dalej: Spółka PGK Przekazująca Darowiznę) z tytułu ww. sprzedaży. Dłużnikiem z tytułu wierzytelności własnej będzie nabywca składników majątku Spółki PGK (tj. nie będzie nim Spółka PGK Otrzymująca Darowiznę).

Wierzytelność własna będąca przedmiotem darowizny rzeczowej nie została ani nie zostanie przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę odpisana jako przedawniona do celów podatkowych, jak również nie została ani nie zostanie odpisana przez tę Spółkę PGK jako nieściągalna do celów podatkowych.

Wnioskodawca zakłada, że wartość rynkowa przedmiotowej wierzytelności własnej będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.

W opisanym stanie faktycznym wnioskodawca zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o potwierdzenie następujących kwestii:

• czy w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK powinien zostać uwzględniony zarówno przychód podatkowy, jak i koszt uzyskania przychodów w związku z przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Spółki PGK Otrzymującej Darowiznę (w okresie istnienia PGK) darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK oraz

• czy czynność przekazania przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Spółki PGK Otrzymującej Darowiznę darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (dokonanej w ramach PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie transakcją neutralną na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych – tj. nie wpłynie ona efektywnie na wysokość zobowiązania podatkowego dochodu podatkowego/ /straty podatkowej PGK?

Zdaniem wnioskodawcy, w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK, powinien zostać uwzględniony zarówno przychód podatkowy, jak i koszt uzyskania przychodów w związku z przekazaniem przez jedną ze spółek należących do PGK na rzecz innej ze spółek należących do PGK darowizny rzeczowej. W odniesieniu do pytania drugiego wnioskodawca wskazał, że czynność przekazania przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Spółki PGK Otrzymującej Darowiznę darowizny rzeczowej w postaci wierzytelności własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (dokonanej w ramach PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie transakcją neutralną na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. nie wpłynie efektywnie na wysokość zobowiązania podatkowego/dochodu podatkowego/straty podatkowej PGK.

Zdaniem wnioskodawcy, koszt podatkowy, który Spółka PGK przekazała Darowizną rozpoznany w związku z jej przekazaniem powinien odpowiadać wartości przychodu podatkowego, który rozpozna podmiot będący beneficjentem darowizny (Spółka PGK otrzyma darowiznę).

Dyrektor IS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w całości i odstąpił od jego uzasadnienia.

Komentarz podatkowy

Istota problemu, który zarysował się w omawianej interpretacji, dotyczy podatkowego traktowania przekazania darowizny (w szczególności w postaci towarów, udziałów lub innych praw) oraz poprawnego określenia wartości darowizn dokonanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową.

W omawianej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w całości, to znaczy potwierdził, że w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: PDOPr) podatkowej grupy kapitałowej należy [...]