Monitor Podatkowy

nr 2/2013

Skutki podatkowe transakcji wymiany udziałów

Sylwia Adamczyk
Autorka jest doradcą podatkowym.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Łodzi z 3.10.2012 r., IPTPB3/423-228/12-5/GG

(…) jeżeli spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały (akcje) drugiej spółki, będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały (akcje), to do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zaliczyć będzie mogła równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały. W konsekwencji w analizowanej sytuacji wydatkiem na nabycie udziałów dla SPV Polska w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie wartość nominalna własnych udziałów wydanych w zamian za udziały otrzymane w postaci wkładu niepieniężnego.

Stan faktyczny

Wnioskodawca, będący spółką giełdową wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: Spółka lub Wnioskodawca), jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1 (dalej: PDOPrU), podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Wnioskodawca prowadzi działalność w dwóch podstawowych segmentach rynku: modowym i dyskontowym. Biznes dyskontowy prowadzony jest poprzez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością SKA, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: SKA), w której Wnioskodawca posiada 70.948 akcji z 71.000 akcji ogółem. Dają one 99,93% udział w kapitale SKA. Pozostałymi akcjonariuszami SKA jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i osoba fizyczna, które posiadają po 26 akcji. Komplementariuszem SKA jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest 100% udziałowcem.

Planowana jest restrukturyzacja SKA, która zostałaby przeprowadzona w następujący sposób:

1. SKA zostałaby przekształcona w polską spółkę kapitałową: spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa).

2. Po przekształceniu wszystkie udziały lub akcje w Spółce kapitałowej należące do Wnioskodawcy, które będą dawały Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosu w Spółce kapitałowej (po przekształceniu do Wnioskodawcy należeć będą udziały lub akcje w spółce przekształconej uprawniające Wnioskodawcę do 99,96% głosów na zgromadzeniu udziałowców/ /akcjonariuszy), zostałyby następnie wniesione przez Wnioskodawcę do innej spółki kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: SPV Polska) lub do spółki kapitałowej mającej rezydencję podatkową w innym kraju Unii Europejskiej prawdopodobnie na terytorium Republiki Cypru (dalej: SPV Cypr).

Zważywszy, że restrukturyzacja jest jeszcze w fazie planowania, na chwilę złożenia wniosku nie istniała jeszcze SPV Polska ani SPV Cypr, czyli spółki, do których zostałyby ewentualnie wniesione udziały/akcje Spółki kapitałowej (po przekształceniu z SKA).

W przypadku, gdy Wnioskodawca zdecyduje się, że aport będzie wniesiony do spółki kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym, to najpierw zostanie utworzona ta spółka (SPV Polska), a następnie po jej zarejestrowaniu nastąpi podwyższenie kapitału w SPV Polska, które zostanie pokryte wkładem rzeczowym (aportem) w postaci udziałów/akcji Spółki kapitałowej. W przypadku gdy aport będzie wnoszony do SPV Polska, spółka ta będzie, zgodnie z art. 3 ust. 1 PDOPrU, podlegać w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Natomiast w przypadku, gdy aport będzie wnoszony do SPV Cypr, spółka ta będzie spółką utworzoną według prawa cypryjskiego: „Etaipeiec”, jak określono w przepisach dotyczących podatku dochodowego, zgodnie z pkt 8 załącznika nr 3 do PDOPrU. Spółka cypryjska będzie utworzona w formie spółki kapitałowej, która będzie posiadać osobowość prawną. Spółka cypryjska będzie cypryjskim rezydentem podatkowym i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Cyprze od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu i majątku, których stroną jest Republika Cypryjska.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora IS w Łodzi o odpowiedź na pytanie, czy w przypadku sprzedaży przez SPV Polska udziałów/akcji Spółki kapitałowej (po przekształceniu z SKA), otrzymanych w formie aportu od Wnioskodawcy (w ramach tzw. wymiany udziałów), kosztem uzyskania przychodów dla SPV Polska na moment sprzedaży tych udziałów/akcji będzie kwota odpowiadająca nominalnej wartości udziałów w kapitale zakładowym SPV Polska objętych przez Wnioskodawcę w zamian za aport.

Zdaniem Wnioskodawcy w planowanej transakcji wniesienia aportem udziałów/akcji Spółki kapitałowej, które będą dawały Wnioskodawcy co najmniej 99,96% udział głosów w zgromadzeniu udziałowców/akcjonariuszy, wszystkie wskazane w art. 12 ust. 4d PDOPrU warunki, od których uzależnione jest odroczenie opodatkowania, należy uznać za spełnione.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku ewentualnej sprzedaży przez SPV Polska udziałów/akcji Spółki kapitałowej, otrzymanych przez SPV Polska w formie aportu, kosztem uzyskania przychodów dla SPV Polska na moment sprzedaży udziałów/akcji Spółki kapitałowej będzie kwota odpowiadająca nominalnej wartości udziałów w kapitale zakładowym SPV Polska objętych przez Wnioskodawcę w zamian za aport w postaci udziałów/ /akcji Spółki kapitałowej.

Z art. 16 ust. 1 pkt 8e PDOPrU wynika bowiem, że w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów koszt uzyskania przychodów będzie stanowić wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów spółki nabywającej (SPV Polska) wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane (skorygowane o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce).

Dyrektor IS w Łodzi, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, stwierdził, że jeżeli spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały (akcje) drugiej spółki będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały (akcje), to do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zaliczyć będzie mogła równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały. W konsekwencji w analizowanej sytuacji wydatkiem na nabycie udziałów dla SPV Polska, w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8e PDOPrU, będzie wartość nominalna własnych udziałów wydanych w zamian za udziały otrzymane w postaci wkładu niepieniężnego.

Komentarz podatkowy

Omawiana interpretacja dotyczy sposobu ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji gdy spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały (akcje) drugiej spółki będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały (akcje).

Generalnie, wymiana udziałów stanowi odmianę [...]