Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 17.10.2012 r., IBPBI/2/423-900/12/BG
Tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów. Do tego rodzaju wydatków niewątpliwie należy zaliczyć opłaty notarialne, sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych, a w przypadku podwyższenia kapitału w drodze emisji akcji będących przedmiotem oferty publicznej objętych prospektem emisyjnym dodatkowo ponoszone w związku z tym opłaty giełdowe, koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzenia, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji oraz koszty oferowania papierów wartościowych. Pozostałe wydatki stanowiąc, koszty ogólne funkcjonowania spółki kapitałowej, stanowią zgodnie z art. 15 ust. 1 PDOPrU koszty uzyskania przychodów.
Stan faktyczny
Spółka jest w trakcie procesu przygotowawczego do wprowadzenia akcji na Giełdę Papierów Wartościowych. Celem tego procesu jest wzrost przychodów poprzez pozyskanie kapitału na rozwój i na budowę nowych instalacji produkcyjnych. Proces ten wymaga dokonania wielu czynności, w tym: przyjęcia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) do polityki rachunkowości i ich wdrożenia do praktyki, przekształcenia historycznych sprawozdań finansowych na odpowiadające Międzynarodowym Standardom Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) oraz badania śródrocznych sprawozdań finansowych. Weryfikacja ww. czynności następuje dwuetapowo. W pierwszym etapie weryfikacji dokonuje uprawniony do tego podmiot (biegły rewident), następnie ww. czynności są weryfikowane przez podmioty zewnętrzne posiadające praktykę przy wprowadzaniu spółek na giełdę. Badanie śródrocznych sprawozdań finansowych wynika z zaleceń biegłego rewidenta. Wymienione czynności dotyczą nie tylko spółki, lecz również spółek zależnych, tworzących grupę kapitałową, dla której konsolidowane są sprawozdania finansowe. W związku z powyższym spółka wniosła o potwierdzenie, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na badanie śródrocznych i rocznych sprawozdań finansowych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej (celem sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego).
Zdaniem wnioskodawcy, spółka ma prawo rozpoznać przedmiotowe wydatki jako koszty podatkowe, gdyż mają one związek z przychodem i nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU1). Dyrektor IS w Katowicach zgodził się ze stanowiskiem spółki, uznając przedmiotowe koszty za racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Mając to na uwadze oraz fakt, że koszty te nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 PDOPrU, organ podatkowy potwierdził możliwość zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
W uzasadnieniu wydanej interpretacji Dyrektor IS w Katowicach przywołał wprawdzie brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 4 PDOPrU, w świetle którego do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych m.in. na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, podkreślając, że skoro przychód otrzymany na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu do celów podatkowych, to koszty jego uzyskania nie powinny stanowić kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 PDOPrU. W konsekwencji wydatki niewymienione wprawdzie w art. 16 ust. 1 PDOPrU, ale związane z przysporzeniami nieuważanymi przez ustawodawcę za przychód (na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 PDOPrU) nie powinny być ujmowane jako koszty uzyskania przychodów do celów podatkowych. Przywołując powyższą zasadę, organ podatkowy podkreślił, że nie znajdzie ona zastosowania w analizowanej sytuacji – skutki tej regulacji dotyczą bowiem wyłącznie wydatków bezpośrednio związanych z tym przychodem, warunkujących jego wystąpienie w postaci pozyskania lub powiększenia kapitału zakładowego.
Biorąc to pod uwagę oraz fakt, że wydatki poniesione na badanie śródrocznych i rocznych sprawozdań finansowych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej (celem sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego) – choć niewątpliwie związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki – nie warunkują jego skuteczności, organ podatkowy potwierdził możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Komentarz podatkowy
Przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora IS w Katowicach jest kwalifikacja podatkowa wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji w świetle art. 12 ust. 4 pkt 4 PDOPrU, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się: przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.
Przedmiotowa kwestia przez lata budziła wątpliwości zarówno podatników, organów podatkowych, jak i sądownictwa administracyjnego. Odzwierciedleniem wątpliwości związanych z możliwością ujmowania wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji do kosztów uzyskania przychodów były dwa przeciwstawne poglądy, które ukształtowały się w tym zakresie w orzecznictwie organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Zgodnie z pierwszym korzystnym dla podatników poglądem [...]