Monitor Podatkowy

nr 10/2013

Instrument hybrydowego finansowania na przykładzie praw do udziału w zyskach spółki zależnej w Niemczech

Marcin Jamroży
Dr Marcin Jamroży jest adiunktem w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz partnerem w Rödl and Partner
Agnieszka Kopeć
Agnieszka Kopeć jest asystentką w Katedrze Ekonomiki Opodatkowania Przedsiębiorstw oraz Audytu Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Abstrakt

Ze względu na różnice wynikające z wewnętrznego ustawodawstwa poszczególnych państw określone instrumenty (struktury), znajdujące zastosowanie w stosunkach transgranicznych, mogą być traktowane niejednolicie z perspektywy zainteresowanych państw. Powstające kolizje na tle kwalifikacji wspomnianych struktur mogą prowadzić, z jednej strony, do podwójnego opodatkowania, a z drugiej strony – do uniknięcia, redukcji lub odroczenia w czasie obciążeń podatkowych. W artykule przedstawiono interesujący przypadek hybrydy podatkowej w postaci Genussrechte – praw majątkowych do udziału w zyskach niemieckiej spółki córki. Rezultatem połączenia cech obydwu form finansowania jest elastyczny instrument, który może zostać wykorzystany jako długoterminowe źródło finansowania spółki zależnej polskiego przedsiębiorcy mającej swoją siedzibę na terytorium Niemiec.