Monitor Podatkowy

nr 1/2013

Najważniejsze zmiany w podatku VAT na rok 2013

Agnieszka Bieńkowska
Autorka jest doradcą podatkowym w zespole VAT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego sp. z o.o.
Abstrakt

W roku 2013 ustawa o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) zmieni się dwukrotnie. Pierwsze tura zmian wejdzie w życie 1.1.2013 r., kolejna 1.4.2013 r. Część zmian planowanych na rok 2013 przesunięto na 1.1.2014 r. W artykule przedstawiono najistotniejsze zmiany w podatku VAT na rok 2013, zaprezentowano również pokrótce zmiany, które jak się ostatecznie okazało, obowiązywać będą dopiero od stycznia 2014 r.

Źródła zmian

Losy nowelizacji VATU ważyły się w tym roku wyjątkowo długo, a ustawodawca zmieniając co i rusz planowane terminy wejścia poszczególnych zmian, nie ułatwił podatnikom przygotowania się do nowych zasad i przepisów. Ostatecznie uchwalone zostały 3 ustawy nowelizujące przepisy VATU. Część z uchwalonych zmian wchodzi w życie 1.1.2013 r., część 1.4.2013 r., wejście w życie pozostałej części natomiast zostało przesunięte na 1.1.2014 r.

Nowelizacja Zakres zmian
Nowelizacja 1
Ustawa z 16.11.2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. poz. 1342)
• Zmiana przepisów dot. momentu powstania obowiązku podatkowego dla podatników rozliczających się metodą kasową oraz przepisów dot. prawa do odliczenia VAT naliczonego od takich podatników.
• Zmiana przepisów dot. tzw. ulgi na złe długi.
• Zmiana przepisów dot. obowiązku podatkowego w WDT i WNT.
• Możliwość stosowania kursów Europejskiego Banku Centralnego.
• Rezygnacja z obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych.
Wejście w życie: 1.1.2013 r.
Nowelizacja 2
Ustawa z 7.12.2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej**
Przedłużenie do 31.12.2013 r. ograniczenia w odliczeniu podatku nali­czonego z tytułu nabycia/leasingu samochodów osobowych oraz paliw do takich samochodów.
Wejście w życie: 1.1.2013 r.
Nowelizacja 3
Ustawa z 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o podatku
od towarów i usług**
Najistotniejsza nowelizacja, wprowadza wiele zmian dotyczących m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, nieodpłatnych przekazań, podstawy opodatkowania, fakturowania i faktur korygujących oraz momentu odliczenia VAT naliczonego.
Wejście w życie: częściowo 1.4.2013 r. i częściowo 1.1.2014 r.

Zmiany obowiązujące od 1.1.2013 r.

Podatnicy rozliczający się metodą kasową

Pierwszą ważną zmianą wprowadzaną przepisami Nowelizacji 1 jest zmiana zasad deklarowania obowiązku podatkowego przez małych podatników rozliczających się metodą kasową, jak również zmiana terminów odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przez takich podatników. Jak wynika z uzasadnienia do projektu Nowelizacji 1, celem wprowadzenia powyższych zmian jest ograniczenie zatorów płatniczych oraz poprawa płynności finansowej, w szczególności małych przedsiębiorców.

Zgodnie z obecnym brzmieniem regulującego to zagadnienie art. 21 ust. 1 VATU, w przypadku małych podatników, którzy wybrali metodę kasową, obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania przez kontrahenta całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia, począwszy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Istnienie powyższego 90-dniowego ograniczenia powoduje, iż możliwe są sytuacje, w których mały podatnik będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia do urzędu podatku należnego mimo braku zapłaty należności. Nowe zapisy art. 21 ust. 1 znoszą powyższy limit i wprowadzają zapisy, zgodnie z którymi: [...]