Monitor Podatkowy

nr 1/2013

Korekta przychodów i kosztów podatkowych na skutek zmiany udziału w zysku w spółce komandytowo-akcyjnej

Magdalena Kowalska
Autorka jest doświadczonym konsultantem Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Aleksandra Sewerynek
Autorka jest konsultantem Ernst and Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Łodzi z 28.3.2012 r., IPTPB3/423-4/12-3/KJ

O ile zmiana udziałów w zysku z mocą wsteczną jest działaniem prawnie dopuszczalnym, to wnioskodawca nie będzie zobowiązany do skorygowania zaliczek wstecz, ponieważ zaliczki te na ówczesny czas były liczone prawidłowo, stosownie do posiadanego udziału. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego wnioskodawca zobowiązany jest do uwzględnienia w swoim zeznaniu rocznym za 2011 rok wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w tym również dochodu z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej w prawidłowej wysokości.

Stan faktyczny

Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP – jest komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Na skutek zmiany w 2011 r. umowy (statutu) SKA doszło do zmiany zasad podziału zysku w tej spółce. W trakcie roku podatkowego (obrotowego) wnioskodawcy przysługiwał udział w prawie do zysku SKA w wysokości 6%. Na skutek modyfikacji prawa do udziału w zysku, obecnie wnioskodawca partycypuje w zysku w wysokości 2%. W umowie (statucie) SKA nie przewidziano żadnych innych szczególnych postanowień dotyczących prawa wnioskodawcy do zysku SKA, a jedynie wskazano w zmianie umowy (statutu), że jego prawo do zysku wynosi 2%. Jednocześnie ze zmianą umowy (statutu) spółki podwyższeniu uległo prawo do zysku u drugiego wspólnika będącego akcjonariuszem.

W trakcie roku wnioskodawca odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU). Zmiana podziału zysków SKA spowodowała, że ostatecznie wnioskodawca otrzyma niższą kwotę tytułem udziału w zyskach SKA niż przypuszczał pierwotnie – za cały 2011 r. otrzyma zysk ustalony po zmianie umowy, tj. 2%, a nie 6% – jak zakładał pierwotnie.

W związku z powyższym podatnik wniósł o potwierdzenie, czy nowy umowny podział zysków SKA za cały rok podatkowy 2011 dokonany poprzez zmianę umowy (statutu) SKA będzie podatkowo neutralny dla wnioskodawcy, czy też w związku z obniżeniem przysługującego mu procentu udziału w zysku SKA wnioskodawca będzie uprawniony do dokonania korekty przychodów i kosztów podatkowych, w stosunku do przyjmowanych pierwotnie w trakcie roku podatkowego w rozliczeniu rocznym i w konsekwencji będzie mógł otrzymać zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (PDOPr).

Zdaniem wnioskodawcy zmiana umowy (statutu) SKA, w wyniku której dojdzie do modyfikacji prawa do udziałów w zysku SKA, nie jest zdarzeniem neutralnym podatkowo. W konsekwencji wnioskodawca będzie uprawniony do dokonania korekty przychodów/kosztów podatkowych w stosunku do przyjmowanych pierwotnie w trakcie roku podatkowego. W składanym zeznaniu rocznym za 2011 r. wnioskodawca powinien wykazać przychody oraz koszty według ostatecznie przyjętego prawa do udziału w zysku w umowie SKA.

Wnioskodawca w swojej argumentacji powołał się na art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych z 15.9.2000 r.1 (dalej: KSH), zgodnie z którym Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. W konsekwencji w momencie zakończenia roku podatkowego podmioty mające status wspólnika są uprawnione do żądania wypłaty z całego zysku wypracowanego w minionym roku – jednocześnie wspólnik, który w dniu 31 grudnia nie jest wspólnikiem spółki osobowej, w ogóle nie ma prawa do udziału w zysku. W rezultacie w sytuacji wnioskodawcy należy uznać, że dochód powinien zostać obliczony zgodnie z udziałem w tym zysku na koniec roku podatkowego. Cały dochód za dany rok będzie podlegał opodatkowaniu u wspólnika, zgodnie z jego prawem do udziału w zysku, jakie będzie przewidziane w umowie (statucie) według treści aktualnej na koniec roku obrotowego. Roszczenie o podział i wypłatę zysku powstaje bowiem na koniec roku obrotowego, a wymiar tego roszczenia może być oceniany tylko według prawa do udziału w zysku zapisanego w umowie według jej treści aktualnej w ostatnim dniu roku obrotowego.

Uznając stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, Dyrektor IS w Łodzi wskazał, że podział przychodów i kosztów między wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej powinien być dokonany w takiej proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach tej spółki. Proporcję, o której mowa, ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi udziału w przychodach i kosztach spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do postanowień zawartych w umowie spółki, przy czym pod pojęciem udziału należy rozumieć udział w zyskach tej spółki. Zatem, zdaniem Dyrektora IS w Łodzi, zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodu powinny być rozliczane przez wspólników spółki proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach SKA.

Dyrektor IS w Łodzi podkreślił również, że zgodnie z art. 9 KSH zmiany postanowień umowy spółki osobowej wymagają zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej. Wobec powyższego zmiany w umowie spółki komandytowo-akcyjnej, dotyczące np. zmiany udziałów wspólników w dochodach i stratach spółki, obowiązują od momentu wyrażenia przez wszystkich wspólników spółki zgody na dokonanie określonych zmian. Wywołują one skutki na przyszłość, co oznacza, że przychody osiągnięte po tym dniu, jak również ponoszone koszty powinny być rozliczane przez wspólników według nowych proporcji. W podsumowaniu swojego stanowiska organ wskazał, że o ile zmiana udziałów w zysku z mocą wsteczną jest działaniem prawnie dopuszczalnym, to wnioskodawca nie będzie zobowiązany do skorygowania zaliczek wstecz, ponieważ zaliczki te na ówczesny czas były liczone poprawnie, stosownie do posiadanego udziału. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego wnioskodawca zobowiązany jest do uwzględnienia w swoim zeznaniu rocznym za 2011 r. wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w tym również dochodu z tytułu udziału w SKA w odpowiedniej wysokości.

Komentarz podatkowy

Przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora IS w Łodzi jest zmiana podziału zysków pomiędzy wspólników SKA w trakcie roku podatkowego, oraz możliwość dokonania korekty przychodów i kosztów podatkowych, w stosunku do przyjmowanych pierwotnie w trakcie roku podatkowego zaliczek.

Dyrektor IS w Łodzi oparł swoje stanowisko na wykładni art. 5 PDOPrU, zgodnie z którym podziału przychodów i kosztów dokonuje się na podstawie proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach tej spółki. Jednocześnie [...]