Abstrakt
Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 11.5.2012 r., DD5/033/1/12/KSM/DD-125Stosownie do treści art. 12 ust. 3 PDOPrU oraz art. 14 ust. 1 PDOFizU za przychody uzyskane z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „przychód należny”. W ślad zatem za orzecznictwem sądów administracyjnych sięgnąć należy do znaczenia tego określenia na gruncie wykładni językowej, a także na gruncie przepisów prawa cywilnego, a w szczególności przepisów Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), które kształtują relacje akcjonariusza ze spółką komandytowo-akcyjną w zakresie jego prawa do udziału w zyskach. Zgodnie zaś z art. 347 § 1 KSH, w związku z art. 126 § 1 pkt 2 KSH, akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, przy czym zgodnie z art. 348 § 2 KSH uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy wyżej wskazanych przepisów akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku, lub akcjonariusze, którym przysługiwały akcje na dzień dywidendy. Zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo – jeżeli określony został dzień dywidendy – w tym dniu przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą – stosownie do art. 5 PDOPrU oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 PDOFizU – połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 PDOPrU oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 PDOFizU. Stosownie więc do przepisów obu tych ustaw kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 PDOPrU oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 PDOFizU za miesiąc, w którym go uzyskano. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki komandytowo-akcyjnej (albo w którym został określony „dzień dywidendy”). Analogiczne do powyższych zasady należy odpowiednio stosować w zakresie zaliczek na poczet dywidendy, przyznanych akcjonariuszowi spółki komandytowo-akcyjnej niebędącemu komplementariuszem tej spółki. |
Komentarz podatkowy
Kwestia opodatkowania podatników spółek komandytowo-akcyjnych od kilku lat budziła ogromne kontrowersje w praktyce organów podatkowych oraz orzecznictwie sądów administracyjnych. Od dłuższego czasu pojawiały się opinie, że z uwagi na wspomniane kontrowersje pożądane jest, aby Minister Finansów rozstrzygnął ostatecznie w drodze interpretacji ogólnej, w jaki sposób opodatkowani są akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych, niebędący komplementariuszami. W dniu 11.5.2012 r. Minister Finansów, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym w znacznym zakresie tezy uchwały NSA1, wydał interpretację ogólną.
Punktem wyjścia analizy zaprezentowanej przez Ministra Finansów jest rozstrzygnięcie kwestii kwalifikacji przychodu, jaki otrzymuje akcjonariusz SKA będącego osobą fizyczną z tytułu udziału w tej spółce, ze względu na źródło przychodów.
Na gruncie PDOPrU kwalifikacja ta nie budziła większych wątpliwości. Z wyjątkiem dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych czy dochodów z działalności rolniczej wszelkie dochody osób prawnych opodatkowane są łącznie, według tych samych zasad. Wydaje się, że możliwość zaliczenia przychodu akcjonariusza z tytułu udziału w SKA do kategorii przychodów z udziału w zyskach osób prawnych została wcześniej odrzucona. Jak słusznie wskazał Minister Finansów w komentowanej interpretacji, zasadą jest traktowanie wszystkich przychodów osób prawnych jako przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej i do nich należy zaliczyć także zyski z udziału w SKA.
Więcej kontrowersji wzbudzała natomiast kwalifikacja przychodu akcjonariusza SKA na gruncie PDOFizU. W orzecznictwie sądów administracyjnych wykształciły się zasadniczo dwie linie interpretacyjne. Pierwsza, zrównująca przychody z tytułu udziału w SKA z przychodami z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 PDOFizU2. Druga linia wskazuje, że [...]