Abstrakt
Z początkiem 2011 r. zmieniły się przepisy ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług1 (dalej: VATU) w zakresie zwolnienia z podatku usług medycznych. Celem nowelizacji była implementacja do polskiego porządku prawnego Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej2 (dalej: Dyrektywa 112). Zmiana ta spowodowała jednak wiele problemów praktycznych. W niniejszym artykule zostanie przedstawiony zakres zwolnienia usług medycyny estetycznej z podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Poprzedni i obecny stan prawny
Do końca 2010 r. obowiązywał załącznik nr 4 do VATU. Zawarte w nim były usługi zwolnione od podatku. Według pkt 9 załącznika zwolnieniu podlegały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 1997 r. wyżej wskazane usługi obejmowały:
1) usługi świadczone przez szpitale;
2) usługi medyczne świadczone przez przychodnie i praktyki lekarskie;
3) usługi stomatologiczne;
4) usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe.
Usługi z zakresu medycyny estetycznej były ujmowane pod numerem 85.12.12 jako konsultacje i leczenie prowadzone przez chirurgów i innych lekarzy specjalistów. Nie budziło zatem wątpliwości, że usługi te korzystały ze zwolnienia od VAT3.
Od początku 2011 r. odstąpiono od identyfikacji za pomocą klasyfikacji statystycznych. Uchylono załącznik nr 4 do VATU, a jego treść przeniesiono do treści ustawy.
W obecnym stanie prawnym przede wszystkim zwalnia się od VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, jeżeli są:
- wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze (do 30.6.2011 r. przez zakłady opieki zdrowotnej) (art. 43 ust. 1 pkt 18 VATU);
- świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza (do 30.6.2011 r. na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie) (art. 43 ust. 1 pkt 18a VATU);
- świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15.4.2011 r. o działalności leczniczej4,
d) psychologa (art. 43 ust. 1 pkt 19).
Warto także zaznaczyć, że w zakresie zwolnienia od podatku usług medycznych wydano przepisy, zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług5. Zgodnie z § 13 pkt 24 tego aktu prawnego zwalnia się z podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez uczelnie medyczne.
Charakter zwolnienia z podatku usług medycznych
Z przytoczonych przepisów wynika, że ze zwolnienia można skorzystać, jeżeli [...]