Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 16.12.2010 r., IPPP1-443-979/10-2/EK(...) możliwość szacowania podstawy opodatkowania przez organy podatkowe wynikająca z art. 32 VATU odpowiada przepisom prawa wspólnotowego, w związku z tym dotyczy transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami tworzącymi PGK. |
Stan faktyczny
Podstawową działalnością spółki jest świadczenie usług finansowych, w tym w szczególności świadczenie usług doradztwa gospodarczego w zakresie restrukturyzacji działalności przedsiębiorstw oraz kompleksowe usługi windykacyjne. Ponadto spółka uczestniczy także we własnym imieniu i na własny rachunek w obrocie instrumentami pochodnymi (opcjami, kontraktami terminowymi itp.), w ramach którego dokonuje zakupu od innych uczestników rynku instrumentów pochodnych przed terminem ich zapadalności. Spółka zawiera również transakcje pochodne (transakcje terminowe) oraz transakcje na instrumentach pochodnych. Prowadzona przez spółkę działalność stanowi działalność zwolnioną z podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
W związku z planowanym rozszerzeniem prowadzonej działalności o czynności polegające na wynajmowaniu na własny koszt powierzchni biurowych oraz ich dalszym podnajmowaniu spółce zależnej wnioskodawca planuje rozdzielić działalność opodatkowaną od działalności zwolnionej z VAT poprzez przeniesienie działalności finansowej do swojej spółki zależnej. W rezultacie spółka zależna świadczyła będzie wyłącznie usługi zwolnione z VAT, podczas gdy wnioskodawca skupi u siebie wyłącznie działalność opodatkowaną VAT.
W ocenie spółki planowana struktura i realizacja związanych z nią zamierzeń wymaga utworzenia Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej: PGK) w rozumieniu art. 1a ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU).
Jak wskazała spółka we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, utworzenie PGK, w skład której wchodzić będzie spółka oraz spółka zależna, umożliwi skorzystanie z delegacji art. 11 ust. 8 PDOPrU, w myśl którego ograniczenia wynikające z konieczności stosowania cen transferowych nie mają zastosowania w przypadku świadczeń między spółkami tworzącymi PGK. W świetle powyższego utworzenie przez spółkę oraz spółkę zależną PGK umożliwi stosowanie w stosunkach gospodarczych pomiędzy spółkami cen, których wysokość może w sposób znaczny odbiegać od wysokości cen stosowanych w obrocie rynkowym pomiędzy podmiotami niefunkcjonującymi w ramach struktur PGK. Oznacza to, że wnioskodawca będzie uprawniony do dowolnego kształtowania poziomu cen w transakcjach wzajemnych dokonywanych ze spółką zależną w ramach PGK.
Mając powyższe na uwadze, spółka zwróciła się z wnioskiem do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej, w której spółka wniosła o potwierdzenie, iż w przypadku funkcjonowania w ramach PGK podstawą opodatkowania do celów podatku VAT będzie wartość świadczeń na rzecz spółki zależnej ustalona zgodnie z delegacją art. 11 ust. 8 PDOPrU, nawet w przypadku gdy wartość ta w sposób znaczny odbiegać będzie od wartości rynkowej.
Zdaniem wnioskodawcy przepisy VATU nie mogą wykluczać stosowania przepisów PDOPrU w zakresie funkcjonowania PGK. W szczególności, jak podkreśla spółka, określenie cen na poziomie niższym nie ma na celu uchylania się od opodatkowania. Uprawnienie to wynika bowiem wprost z innej ustawy podatkowej. Dodatkowo, jak podkreśliła spółka w uzasadnieniu do złożonego wniosku, ustawodawca polski nieprawidłowo implementował art. 80 Dyrektywy 2006/112/WE poprzez dokonanie jego wykładni rozszerzającej.
Dyrektor IS w Warszawie uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, wskazując, że podatkowa grupa kapitałowa nie została zdefiniowana na gruncie innych ustaw podatkowych, poza PDOPrU. Jak wskazał organ, PGK jest strukturą organizacyjną szczególnego rodzaju i o szczególnym przeznaczeniu, posiadającą podmiotowość podatkową, funkcjonującą jedynie na gruncie PDOPrU. Zgodnie z regulacjami PDOPrU od dnia rozpoczęcia funkcjonowania PGK podmioty ją tworzące tracą status samodzielnego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych – uzyskany przez nich dochód/strata rozliczane są na poziomie PGK. Niemniej utrata statusu podatnika do celów PDOPr nie powoduje utraty statusu podatnika do celów VAT – podmioty wchodzące w skład PGK pozostają odrębnymi podatnikami VAT i zachowują wszystkie prawa i obowiązki z tym związane.
Dodatkowo, jak wskazał Dyrektor IS, przepisy VATU w zakresie doszacowania przez organy podatkowe obrotu z tytułu transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi nie mają zastosowania w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi, w odniesieniu do których właściwy organ podatkowy, na podstawie OrdPU, wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalenia ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi (tzw. APA).
Podsumowując, jak wynika z zajętego przez Dyrektora IS stanowiska, w sytuacji gdy ustalone ceny będą różnić się od rynkowych, a strony transakcji są podmiotami powiązanymi, zastosowanie znajdzie art. 32 VATU umożliwiający określenie obrotu na podstawie wartości rynkowej, gdy związek pomiędzy podmiotami miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia, bez względu na fakt, że transakcja zostanie zawarta w ramach PGK. Spółka może zaś uprzednio potwierdzić prawidłowość planowanych cen z wykorzystaniem porozumienia w sprawie ustalenia ceny transakcyjnej.
Komentarz podatkowy
Przedmiotem interpretacji Dyrektora IS w Warszawie jest prawo do dowolnego kształtowania cen w transakcjach w ramach PGK na potrzeby podatku VAT. Kwestie sposobu ustalania poziomu cen transakcyjnych pomiędzy podmiotami powiązanymi reguluje art. 32 VATU, zgodnie z którym organy podatkowe mogą samodzielnie określić wartość obrotu w rozumieniu VATU, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki: [...]