Monitor Podatkowy

nr 12/2012

Wybrane mechanizmy konsolidacji wyników w podatku dochodowym (SERWIS Monitora Podatkowego Nr 4/2012)

Krzysztof Gil
Autor jest doradcą podatkowym, doktorantem w Katedrze Prawa Finansowego WPiA Uniwersytetu Śląskiego, konsultantem w Deloitte, biuro w Katowicach.
Sylwia Mazurkiewicz
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się głównie w zagadnieniach związanych z opodatkowaniem osób prawnych, międzynarodowymi aspektami prawa podatkowego, planowaniem podatkowym oraz podatkowymi konsekwencjami działań reorganizacyjnych. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w spółkach doradztwa podatkowego. Obecnie pracuje jako menedżer ds. podatków w międzynarodowej grupie spółek z branży e-commerce.
Abstrakt

Względy biznesowe, w tym ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, prowadzą w wielu przypadkach do szukania alternatywnych możliwości budowania sukcesu gospodarczego oraz wyodrębnienia poszczególnych przedsięwzięć przedsiębiorcy w odrębne źródła przychodowe (niezależne podmioty prawne). W praktyce taka dywersyfikacja działalności oznacza, iż dochodowość danego źródła w grupie kapitałowej minimalizuje negatywne konsekwencje strat generowanych na innej działalności. Niestety, ów efekt konsolidacji wyników nie zawsze realizuje się podatkowo. Mianowicie, odprowadzając podatek dochodowy z tytułu osiągniętego zysku w jednym podmiocie, przedsiębiorca nie jest uprawniony do jego pomniejszenia w związku ze stratą wygenerowaną na innej działalności (w innej spółce). Strata taka będzie mogła zostać wykorzystana wyłącznie do zmniejszenia dochodu w kolejnych latach podatkowych, o ile oczywiście dochód ten się pojawi.