Abstrakt
Pomimo szerokiego, ekonomicznego ujęcia przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT konieczne jest zwrócenie uwagi na cywilnoprawną podstawę świadczenia. Co do zasady, warunkuje ona objęcie danej transakcji podatkiem VAT, a jej brak lub wadliwość powoduje liczne problemy interpretacyjne. Zagadnienie to dość często jest poruszane w piśmiennictwie, a w niniejszym artykule rozważono je w kontekście kradzieży (wyłudzenia) towaru i dalszego obrotu nim. W opinii autora zagadnienia tego nie wyczerpuje odwołanie do wyroku ETS w sprawie British American Tobacco. Przeważnie wyciągane są z niego zbyt daleko idące wnioski, a konkretne sytuacje faktyczne mogą istotnie różnić się od tej, która była podstawą wspomnianego wyroku.
Granice opodatkowania podatkiem VAT w orzecznictwie ETS
Przepisy wspólnotowe nie zawierają wyraźnych regulacji zakresu opodatkowania w kontekście braku lub wadliwości cywilnoprawnej podstawy świadczenia. Orzecznictwo ETS1 zakreśla je na podstawie ogólnych zasad podatku VAT (zwłaszcza art. 2 Dyrektywy Rady UE nr 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej2). Kierując się zasadą neutralności oraz ochroną konkurencji, ETS sprzeciwiał się różnicowaniu zasad opodatkowania transakcji legalnych i nielegalnych (sprawy Rainer Drexl3, Goodwin and Unstead4 oraz Wilfried Lange5). Co do zasady, podobne do siebie towary i usługi powinny być opodatkowane na takich samych zasadach (sprawy Christiane Urbing-Adam6 oraz Komisja Europejska przeciwko Niemcom7). Obciążenie podatkowe nie zależy od zgodności czy sprzeczności z prawem badanej czynności, ale od tego, czy doszłoby do konkurencji pomiędzy towarami/usługami opodatkowanymi i nieopodatkowanymi (np. podrabiane perfumy czy alkohol z przemytu). Jeżeli jeden segment rynku podlegałby opodatkowaniu, a inny nie, naruszyłoby to fiskalną neutralność podatku VAT. Opodatkowaniu nie podlegają czynności zakazane (np. handel narkotykami), które nigdy nie mogą być przedmiotem dozwolonego obrotu (sprawy Happy Family8, Senta Einberger9, W.J.R. Mol10 oraz Max Witzemann11). Samo ułatwianie komuś takiej działalności (sprawa Coffeeshop „Siberië” vof12) oraz czynności wykonywane bez wymaganego zezwolenia/koncesji lub z ich naruszeniem (sprawa Karlheinz Fischer13 oraz połączone sprawy Edith Linneweber i Savvas Akritidis14) podlegają jednak opodatkowaniu.
Regulacje ustawy o podatku od towarów i usług
Wnioski ETS są powoływane w krajowym orzecznictwie przy interpretacji pojęcia czynności niemogących być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 6 pkt 2 ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: VATU15). Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 2 tej ustawy czynności będące przedmiotem opodatkowania podlegają obowiązkowi podatkowemu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Przepisy te są zbieżne z poprzednio obowiązującą ustawą z 8.1.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym16 oraz obiema ustawami o podatkach dochodowych17. W tych ostatnich brak jest odpowiednika art. 5 ust. 2 VATU, lecz przepis ten ma charakter informacyjny. Stanowi dodatkową wskazówkę interpretacyjną, lecz nie może rozszerzyć zakresu opodatkowania na zachowania nim nieobjęte na mocy art. 6 ust. 2 VATU. Na pewno dotyczy wymogów o charakterze administracyjnym (koncesje, zezwolenia) oraz cywilnoprawnej formy umowy do celów dowodowych. Rodzą się jednak wątpliwości, czy także pod rygorem nieważności. Ta ostatnia sytuacja mieści się w formule słownej „formy określone przepisami prawa”, lecz ich niedochowanie powoduje brak skuteczności takiej czynności z punktu widzenia prawa cywilnego. Natomiast czynność dokonana z pominięciem systemu reglamentacji administracyjnej pozostaje ważna i skuteczna pomiędzy jej stronami, chyba że ustawa wyraźnie przewiduje skutek nieważności z tego powodu. Autor prezentował pogląd, że sama czynność podlegająca opodatkowaniu musi być istniejąca i ważna, a owe warunki i formy obejmują wymogi, które wywołują sankcje administracyjne czy nawet karne, ale nie podważają ważności i skuteczności świadczenia w obrocie prywatnoprawnym18. Skoro jednak najważniejszy pozostaje ekonomiczny skutek transakcji, to nawet cywilnoprawna nieważność nie powoduje jej „nieistnienia”. W konsekwencji wydaje się, że analizowany przepis obejmuje wszystkie wskazane powyżej sytuacje.
Geneza tych przepisów sięga lat 50. ubiegłego wieku, lecz wpisały się one w kontekst regulacji wspólnotowych. Jeszcze przed akcesją do UE zarysowało się ścisłe rozumienie czynności niemogących być przedmiotem prawnie skutecznej umowy jako zachowań, których w ogóle nie można dokonać w ramach obowiązującego porządku prawnego, przez co nie mogą być wskazane w treści ważnej i skutecznej umowy jako świadczenie jej strony. Każda potencjalna umowa o ich wykonanie jest nieważna na mocy art. 58 § 1 ustawy z 23.4.1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: KC)19. Jako przykłady takich zachowań często podaje się przestępstwa, w tym także kradzież. Jeżeli natomiast sankcja nieważności wiąże się z cechami podmiotowymi lub okolicznościami dokonania danej czynności, ale w innych warunkach taka umowa może być skuteczna, to podlega opodatkowaniu. Także sankcja karna nie stanowi wyraźnej przesłanki wyłączenia spod opodatkowania, a zagrożenie nią w pewnych okolicznościach danego zachowania nie oznacza, iż [...]