Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 17.2.2012 r., IBPBII/1/415-979/11/BJ
(…) wypłacone trenerom należności należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stan faktyczny
Wnioskodawca (dalej: Towarzystwo Sportowe, wnioskodawca) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podpisał umowy z osobami fizycznymi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą na usługi trenerskie. Na koniec miesiąca trenerzy poszczególnych sekcji sportowych wystawiają rachunki lub faktury za usługi wykonane w danym miesiącu. Trenerzy świadczący usługi przedstawili Wnioskodawcy oświadczenia dotyczące zarejestrowania przez nich działalności gospodarczej pod numerem PKD 8551Z, tj. pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.
Wnioskodawca, mając na uwadze treść przepisów ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych1 (dalej: PDOFizU), zadał następujące pytania:
1. Czy wypłacone trenerom należności należy uznać (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 PDOFizU) jako „działalność wykonywaną osobiście” i pobierać (jako płatnik) zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?
2. Czy wypłacone trenerom należności należy uznać (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 PDOFizU) jako „pozarolniczą działalność gospodarczą”?
Komentarz podatkowy
Celem niniejszego komentarza jest przedstawienie stanowiska Ministra Finansów (dalej: Minister Finansów lub MF) oraz potencjalnych konsekwencji na gruncie przepisów PDOFizU po stronie podatników funkcjonujących w rzeczywistości gospodarczej analogicznej do przedstawionej w stanie faktycznym. Dodatkowo wskazanie również potencjalnych negatywnych konsekwencji, jakie mogą się wiązać z ww. stanowiskiem MF na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU)2, w tym prawa do odliczenia VAT od nabywanych usług trenerskich (i podobnych).
Katalog źródeł przychodów (dochodów) podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 10 ust. 1 ww. ustawy, gdzie m.in. w pkt 2 wymienia się działalność wykonywaną osobiście i w pkt 3 pozarolniczą działalność gospodarczą.
Stosownie do art. 13 pkt 2 PDOFizU za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
Z kolei definicja działalności gospodarczej zawarta jest w art. 5a ust. 6 PDOFizU. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, tylekroć oznacza to działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9.
Definicję powyższą uzupełnia [...]