Abstrakt
W artykule tym analizie poddany został problem sukcesji ochrony prawnej wynikającej z pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie indywidualnej (interpretacji indywidualnej), wydanej na podstawie art. 14b § 1 ustawy z 29.8.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm., dalej: OrdPU). Kwestia ta jest przedmiotem nielicznych jak dotąd rozstrzygnięć organów interpretacyjnych i sądów administracyjnych. Rysujące się w nich stanowisko jest jednak niepokojące.
Wprowadzenie
Zgodnie z art. 14k § 1 OrdPU zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Zasada nieszkodzenia oznacza, że adresat interpretacji1, który zastosował się do niej (przed doręczeniem interpretacji zmienionej lub doręczeniem organowi podatkowemu orzeczenia sądowego uchylającego interpretację), nie może ponosić tego żadnych negatywnych konsekwencji, choćby organ stosujący prawo w postępowaniu wymiarowym wykładał prawo odmiennie od organu interpretacyjnego.
Szczegółowe zasady tej ochrony prawnej normują art. 14k § 3, 14l i 14m OrdPU. W szczególności, stosownie do art. 14l i art. 14m § 1, możliwość korzystania z najdalej posuniętej ochrony – zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku – uwarunkowana jest doręczeniem interpretacji przed wystąpieniem skutków podatkowych związanych ze zdarzeniem opisanym we wniosku. W każdym jednak przypadku warunkiem aktualizacji ochrony jest zastosowanie się do treści interpretacji, w warunkach stanu faktycznego korespondującego z podanym we wniosku o wydanie interpretacji i stanu prawnego, co do zasady, niezmienionego względem przyjętego w tejże interpretacji.
W rozdziale 14 Działu III OrdPU uregulowane zostały – zgodnie z jego tytułem – prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych. Sukcesja podatkowa została ukształtowana przez ustawodawcę jako sukcesja uniwersalna (nabycie pod tytułem ogólnym)2 praw i obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego3. Jakkolwiek w przypadku operacji, o których mowa w art. 93a § 1 i § 2 pkt 1, ściśle rzecz ujmując, następuje nie sukcesja, lecz zmiana formy działalności (zmiana formy ustrojowej przy zachowaniu bytu prawnego podmiotu – tj. kontynuacja4), dla uproszczenia w poniższych rozważaniach będę posługiwać się jednolicie wyrażeniem „następca prawny” na oznaczenie podmiotu, który nabywa na warunkach i w zakresie określonym w rozdziale 14 prawa i obowiązki „poprzednika prawnego.”
Jako paradygmatyczne przyjmę przypadki objęte art. 93 oraz 93a § 1–2 OrdPU (łączenia, przekształcenia, wniesienia przez osobę fizyczną wkładu w postaci przedsiębiorstwa na pokrycie udziału w spółce niemającej osobowości prawnej)5; jedynie na zakończenie odniosę się krótko do warunków sukcesji na podstawie art. 93c (podział) i art. 97 (spadkobranie).
Trzy sytuacje
Należy odrębnie rozważyć trzy sytuacje (opis każdej z nich zakłada, że to poprzednik prawny był adresatem interpretacji):
a) następca prawny „zastosował się do interpretacji” (postąpił zgodnie z interpretacją) przed dniem przejścia na niego praw i obowiązków poprzednika prawnego;
b) poprzednik prawny zastosował się do interpretacji przed dniem przejścia jego praw i obowiązków na następcę prawnego;
c) następca prawny zastosował się do interpretacji indywidualnej po dniu przejścia na niego praw i obowiązków poprzednika prawnego.
Ad a)
W tej sytuacji nie ma podstaw, aby [...]