Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 16.5.2011 r., IBPBI/2/423-203/11/AKOdbiorcami należności licencyjnych uzyskiwanych przez spółkę komandytową będą jej wspólnicy, tj. polska spółka zo.o. oraz cypryjski komplementariusz, w proporcji do prawa do udziału w zysku (udziału) w przychodach spółki komandytowej. Zatem polska spółka będzie zarówno wypłacającym należności licencyjne, jak i ich beneficjentem w części, w jakiej przychód spółki komandytowej przypadnie na nią. W konsekwencji wypłata opłaty licencyjnej w części, w jakiej przypadnie na spółkę, nie będzie miała charakteru transgranicznego, gdyż Polska będzie zarówno państwem siedziby osoby wypłacającej należności licencyjne, jak i państwem siedziby osoby otrzymującej te należności. Spółka nie będzie zatem zobowiązana do pobierania podatku u źródła od tej części należności licencyjnych wypłacanych na rzecz spółki komandytowej, które przypadną na spółkę. |
Stan faktyczny
Spółka z o.o. była właścicielem wytworzonych we własnym zakresie, zarejestrowanych przez Urząd Patentowy RP i objętych ochroną znaków towarowych. Podatnik zamierzał założyć spółkę osobową z siedzibą na Cyprze, której powierzone zostanie m.in. zarządzanie własnością intelektualną spółki. Forma prawna spółki cypryjskiej będzie odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej w rozumieniu przepisów KSH. Podatnik miał pełnić w zagranicznej spółce osobowej rolę komandytariusza uprawnionego do większościowego udziału w zysku. Komplementariuszem miała być spółka kapitałowa z siedzibą na Cyprze.
Spółka osobowa będzie posiadać siedzibę na Cyprze, tj. zostanie zarejestrowana w cypryjskim rejestrze handlowym i zarządzana będzie z terytorium Cypru. Na Cyprze znajdować się zatem będzie siedziba organu przedstawicielskiego spółki, w którym zasiadać będą w większości cypryjscy rezydenci podatkowi, tam również prowadzone będą księgi rachunkowe spółki. Spółka cypryjska będzie prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie na Cyprze, tj. na Cyprze znajdować się będzie biuro i rachunek bankowy, jej pracownicy podlegać będą cypryjskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, jako podatnik podatku od towarów i usług spółka zostanie zarejestrowana na Cyprze do celów podatkowych.
Podatnik zamierzał wnieść co najmniej jeden z posiadanych znaków towarowych do nowo tworzonej spółki osobowej z siedzibą na Cyprze jako wkład niepieniężny. W ramach prowadzonej działalności spółka osobowa będzie udostępniać znaki towarowe do odpłatnego korzystania na podstawie umów licencyjnych. Ponadto podatnik rozważał możliwość zawarcia umowy licencyjnej nie tylko pomiędzy spółką osobową a podatnikiem, ale także między zagraniczną spółką a podmiotami trzecimi.
Na podstawie powyższego zagadnienia przyszłego podatnik wystąpił do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku zawarcia umowy licencyjnej ze spółką osobową podatnik będzie zobowiązany do pobierania podatku u źródła od pełnej kwoty należności licencyjnych wypłacanych na rzecz zagranicznej spółki osobowej.
Zdaniem podatnika opłaty licencyjne wypłacane na rzecz zagranicznej spółki osobowej w części odpowiadającej udziałowi podatnika w przychodach spółki osobowej nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce. Spółka osobowa będzie podatkowo „transparentna”, tj. podatnikami z tytułu uzyskiwanych przez nią dochodów będą wspólnicy. Wszelkie przysporzenia na rzecz spółki osobowej oraz ponoszone przez nią wydatki wywoływać będą skutki w PDOPr wyłącznie na poziomie wspólników spółki, w tym podatnika. W rezultacie pomimo posiadanego tytułu prawnego, opłaty licencyjne nie będą stanowiły w sensie podatkowym przysporzenia na rzecz zagranicznej spółki osobowej. Ich beneficjentami będą wspólnicy w proporcji do posiadanego udziału w zysku, co potwierdzają art. 21 ust. 1 pkt 1 PDOPrU oraz art. 12 ust. 1 polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zarówno na gruncie PDOPrU, jak i polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, transparentna spółka osobowa nie jest podmiotem obowiązku podatkowego z tytułu uzyskiwanych opłat licencyjnych. Nie oznacza to jednak, że opłaty te nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem, gdyż w sensie podatkowym odbiorcami należności i podatnikami podatku u źródła są wspólnicy spółki osobowej. W konsekwencji spółka nie będzie zobowiązana do pobierania podatku u źródła od tej części należności licencyjnych wypłacanych na rzecz spółki osobowej.
Dyrektor IS w Katowicach uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu oceny prawnej organ wskazał, że z art. 12 ust. 1 polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że należności licencyjne powstające w umawiającym się państwie, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Jednakże należności, o których mowa w ust. 1, mogą być także opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, lecz podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych należności (ust. 2). Zgodnie z art. 4 ust. 1 polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w rozumieniu niniejszej umowy określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie” oznacza każdą osobę, która zgodnie z ustawodawstwem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu lub miejsce, w którym faktycznie wykonywany jest zarząd, siedzibę prawną albo z uwagi na inne kryteria o podobnym charakterze. Jednakże określenie to nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym państwie w zakresie dochodu osiąganego tylko w tym państwie lub z tytułu majątku położonego w tym państwie.
Uwzględniając powyższe regulacje polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jak również przepisy PDOPrU, Dyrektor IS w Katowicach uznał, że odbiorcami należności licencyjnych uzyskiwanych przez zagraniczną spółkę komandytową będą jej wspólnicy, tj. podatnik oraz cypryjski komplementariusz, w proporcji do prawa do udziału w zysku spółki komandytowej. Tym samym podatnik będzie zarówno wypłacającym należności licencyjne, jak i ich beneficjentem w części, w jakiej przychód spółki komandytowej przypadnie na nią. Wypłata opłaty licencyjnej w części, w jakiej przypadnie na podatnika, nie będzie zatem miała charakteru transgranicznego, gdyż Polska będzie zarówno państwem siedziby osoby wypłacającej należności licencyjne, jak i państwem siedziby osoby otrzymującej te należności. Tym samym podatnik nie będzie zobowiązany do pobierania podatku u źródła od tej części należności licencyjnych wypłacanych na rzecz spółki komandytowej, które przypadną na spółkę.
Komentarz podatkowy
Komentowana interpretacja dotyczy obowiązku pobrania podatku u „źródła”, w przypadku gdy spółka będąca polskim rezydentem podatkowym dokonuje wypłaty należności licencyjnych na rzecz transparentnej podatkowo spółki osobowej z siedzibą w innym kraju, w której jest jednocześnie wspólnikiem. Zgodnie z [...]