Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 20.5.2011 r., IPPB5/423-289/11-2/JC Po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową podatnik będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem art. 5 PDOPrU) pełne odpisy amortyzacyjne od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także od tej wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, która w spółce kapitałowej znajdowała się na kapitale zapasowym i w związku z tym podlegała ograniczeniom opisanym w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU. Przepisy PDOPrU w żaden sposób nie ograniczają możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu przez wspólnika spółki osobowej (powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej) odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych, które w spółce kapitałowej podlegały ograniczeniu wynikającemu z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU. |
Stan faktyczny
Podatnik będący spółką kapitałową zamierzał nabyć udziały lub akcje w innej spółce kapitałowej, która mogła zostać w przyszłości przekształcona w spółkę osobową, w szczególności komandytowo-akcyjną, przy czym tylko część majątku przekształcanej spółki kapitałowej zostałaby wniesiona na kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej. W spółce przekształcanej może występować sytuacja, w której część odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu, z uwagi na to, że zostały nabyte w formie wkładu niepieniężnego, który nie został przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, lecz na kapitał zapasowy. Na gruncie powyższego zdarzenia przyszłego podatnik zapytał, czy po przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową wnioskodawca będący jej wspólnikiem będzie miał prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych pełnych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które w spółce kapitałowej znajdowały się na kapitale zapasowym i w związku z tym podlegały ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU.
Zdaniem podatnika wspólnicy przekształconej spółki osobowej będą mieli prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które w spółce przekształcanej znajdowały się na kapitale zapasowym.
Wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dotyczy wyłącznie spółki kapitałowej, do której wniesiony został aport. Nie powinno ono wywoływać skutków podatkowych po stronie wspólnika spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej.
Ponadto podatnik wskazał, że przepisy PDOPrU w sposób szczegółowy regulują zasady amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w spółce osobowej powstałej w wyniku przekształcenia ze spółki kapitałowej. Zgodnie bowiem z art. 16g ust. 9 PDOPrU w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 PDOPrU, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi. Natomiast, jak wynika z art. 16h ust. 3 PDOPrU, podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9 PDOPrU, powstałe z przekształcenia, podziału (z zastrzeżeniem ust. 5) albo połączenia podmiotów, oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony lub połączony. Zdaniem wnioskodawcy z powyższych przepisów wynika, że w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową, w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustawodawca nakazał spółce osobowej stosować metodę kontynuacji w zakresie ustalenia wartości początkowej, ustalenia metody amortyzacji, uwzględnienia wysokości odpisów dokonanych przez podmiot przekształcany.
Przepisy PDOPrU w żaden sposób nie ograniczają zatem możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu przez wspólnika spółki osobowej (powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej) odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych, które w spółce kapitałowej podlegały ograniczeniu wynikającemu z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU. W związku z tym wspólnicy spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia mają prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wszystkich środków trwałych i wartości niematerialnych, niezależnie od tego, czy stanowiły w spółce przekształcanej składnik kapitału zakładowego, czy też zapasowego. Powyższa zasada znajduje zastosowanie również w odniesieniu do spółki komandytowo-akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, w której tylko część majątku spółki kapitałowej została przekazana na kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej.
Dyrektor IS w Warszawie podzielił pogląd wnioskodawcy i zgodnie z art. 14c § 1 OrdPU odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny jego stanowiska.
Komentarz podatkowy
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU kosztów uzyskania przychodu nie stanowią odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Powyższe wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu łączy się ściśle z [...]