Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 3.11.2010 r., IPPB1/415-767/10-4/AMPrzepis art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Oznacza to zatem, że każdy roczny okres zameldowania uprawnia do zwolnienia. Odrębnie należy natomiast potraktować przychód ze sprzedaży udziału w gruncie związanym ze zbywanym lokalem mieszkalnym. Zauważyć bowiem trzeba, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. b) PDOFizU zwalnia z opodatkowania przychód uzyskany z odpłatnego zbycia wyłącznie lokalu mieszkalnego lub udziału w takim lokalu. Przepis ten nie obejmuje swoją dyspozycją gruntu lub udziału w gruncie związanego z tym lokalem. Ustawodawca, konstruując przesłanki uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, nie użył w ww. przepisie sformułowania „nieruchomość”, a posłużył się katalogiem rzeczy i praw (posiadającym walor katalogu zamkniętego), których sprzedaż objęta jest przedmiotowym zwolnieniem. Wobec powyższego tzw. ulga meldunkowa nie obejmuje przychodów z odpłatnego zbycia gruntów, zarówno tych, które stanowią odrębny przedmiot własności (prawo wieczystego użytkowania gruntu), jak i gruntów trwale związanych z budynkami, stanowiących część składową nieruchomości. |
Stan faktyczny
Podatnik był amerykańskim rezydentem podatkowym, który w 2010 r. dokonał odpłatnej sprzedaży lokalu mieszkalnego w Polsce. Wnioskodawca był współwłaścicielem sprzedanego lokalu od 1998 r., a od 2007 r. stał się jego wyłącznym właścicielem. Podatnik był zameldowany w powyższym lokalu mieszkalnym na pobyt stały w okresie od 31.5.1966 r. do 8.4.1987 r.
Na podstawie powyższego stanu faktycznego podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację, w której wniósł o potwierdzenie, że ulga meldunkowa, którą objęte są jego przychody ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego, obejmuje również przychody z udziału w nieruchomości gruntowej, gdzie został wzniesiony budynek, w którym znajduje się przedmiotowy lokal mieszkalny.
Dyrektor IS w Warszawie wskazał, że zgodnie z art. 7 US-Pol DTT1 dochody z nieruchomości, włączając opłaty i inne płatności z tytułu eksploatacji zasobów naturalnych i zyski uzyskane ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji taką nieruchomością lub prawami, z których wynikają takie opłaty i inne płatności, mogą być opodatkowane przez to umawiające się państwo, w którym ta nieruchomość lub zasoby naturalne są położone. Użyty w powyższym przepisie zwrot „mogą być opodatkowane” oznacza, że przychody, o których w nim mowa, są opodatkowane w kraju miejsca położenia nieruchomości zawsze, jeśli prawo podatkowe tego państwa przewiduje opodatkowanie takiego dochodu. Sprzedaż lokalu mieszkalnego w niniejszej sprawie będzie podlegała opodatkowaniu, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw w nim wskazanych, prowadzi do powstania przychodu, jeżeli zostanie dokonana przed upływem 5 lat, począwszy od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia lub wybudowania, i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. W związku z powyższym zbycie przez wnioskodawcę lokalu mieszkalnego w 2010 r. w części nabytej na współwłasność w 1998 r. nie stanowi źródła przychodu na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU z uwagi na upływ 5-letniego okresu, liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast odpłatne zbycie w 2010 r. udziału w lokalu mieszkalnym nabytym przez podatnika w 2007 r. będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach wynikających z PDOFizU w brzmieniu obowiązującym w latach 2007–2008.
Organ wskazał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
– jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Powyższy katalog rzeczy i praw objętych zwolnieniem ma charakter zamknięty. Jednocześnie przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. W konsekwencji każdy roczny okres zameldowania uprawnia do zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości. Dlatego też w przypadku gdy w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w 2007 r., podatnik złoży we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania, to przychód ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nie będzie podlegał opodatkowaniu.
Dyrektor wskazał zarazem, że odrębnie należy potraktować przychody ze sprzedaży udziału w gruncie związanym ze zbywanym lokalem mieszkalnym. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. b) PDOFizU zwalnia z opodatkowania przychód uzyskany z odpłatnego zbycia wyłącznie lokalu mieszkalnego lub udziału w takim lokalu. Przepis ten nie obejmuje zatem swoją dyspozycją gruntu lub udziału w gruncie związanego z tym lokalem. Ustawodawca celowo przy formułowaniu art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. b) PDOFizU nie posłużył się sformułowaniem „nieruchomość”, lecz zawarł zamknięty katalog rzeczy i praw, z których przychód uzyskany z odpłatnego zbycia korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Tym samym, zdaniem organu, tzw. ulga meldunkowa nie obejmuje przychodów z odpłatnego zbycia gruntów, zarówno tych, które stanowią odrębny przedmiot własności (prawo wieczystego użytkowania gruntu), jak i gruntów trwale związanych z budynkami, które stanowią część składową nieruchomości. Uzyskany przez podatnika przychód ze sprzedaży gruntu lub udziału w gruncie związanego z lokalem będzie zatem podlegać opodatkowaniu na zasadach wynikających z art. 30e PDOFizU w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2008 r.
Komentarz podatkowy
Przedmiotowa interpretacja dotyczy dwóch istotnych zagadnień związanych z opodatkowaniem PDOFiz sprzedaży nieruchomości. Po pierwsze, odnosi się ona do kwestii okresu zameldowania podatnika w sprzedawanym lokalu mieszkalnym lub budynku mieszkalnym uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia na podstawie tzw. ulgi meldunkowej. Po drugie, interpretacja dotyczy [...]