Monitor Podatkowy

nr 1/2011

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu a 5-letni termin uprawniający do zwolnienia z PDOFiz przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, doktorantką w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 3.11.2010 r., IPPB1/415-764/10-2/MT

W sytuacji, w której wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jej rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, nie można uznać daty ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Ustanowienie w 2003 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na wnioskodawczynię prawa własności jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU. Tym samym termin 5-letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu mieszkalnego, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Stan faktyczny

W 1995 r. podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w którym został zameldowany. Następnie, 15.9.2003 r. wnioskodawca nabył powyższy lokal mieszkalny na własność. W dniu 11.9.2008 r. podatnik sprzedał lokal.

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej celem rozstrzygnięcia, czy 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, uprawniający do skorzystania ze zwolnienia z PDOFiz, należy liczyć od daty:

– przyjęcia podatnika w poczet członków spółdzielni,

– nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

– wystawienia przez spółdzielnię mieszkaniową zaświadczenia potwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

– przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lo­kalu.

W ocenie wnioskodawcy 5-letni okres powinien być liczony od nabycia przez niego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gdyż dla ustalenia ewentualnego obowiązku podatkowego istotne znaczenie mają przepisy obowiązujące w dacie nabycia prawa, a nie w dacie jego zbycia.

Dyrektor IS w Warszawie uznał, że w sytuacji gdy w przedmiotowym stanie faktycznym wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie ustanowiono na jego rzecz prawo odrębnej własności tego lokalu, za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, należy przyjąć datę pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, powoduje uzyskanie pełni uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawa do związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej. Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności było w istocie tylko zmianą formy prawnej faktycznego prawa do tego lokalu. Dlatego też, zdaniem organu podatkowego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU. W konsekwencji dokonana przez wnioskodawcę sprzedaż lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, a tym samym nie rodzi po jego stronie obowiązku podatkowego.

Komentarz podatkowy

Przedstawiona interpretacja poświęcona jest określeniu momentu, od którego należy liczyć 5-letni termin wskazany w art.10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, uprawniający do zwolnienia z opodatkowania przychodów z odpłatnej sprzedaży nieruchomości lokalowej, której własność została nabyta w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności. Powyższe zagadnienie ma szczególnie istotne znaczenie dla podatników, którzy [...]