Monitor Podatkowy

nr 7/2010

Miejsce świadczenia usługi montażu turbiny wiatrowej

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest doradcą podatkowym, aplikantką radcowską w Warszawie, współpracuje z Kancelarią Podatkową Jeschke Rentflejsz Dasiewicz.
Marcin S. Tofel
Autor jest adwokatem w Warszawie, współpracuje z Kancelarią Prawniczą SALANS.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 16.3.2010 r., IPPP1-443-1351/09-2/IZ

Jeżeli nie uznaje się całej elektrowni wiatrowej jako budowli, a jedynie jej elementy, to urządzenia i instalacje technologiczne przekształcające energię wiatru w energię mechaniczną nie są obiektami budowlanymi w rozumieniu prawa. W związku z powyższym usługa polegająca na montażu turbiny wiatrowej nie stanowi usługi związanej z nieruchomością. (...) W celu ustalenia miejsca świadczenia przedmiotowych usług nie będzie miał zastosowania art. 28e VATU.

Stan faktyczny

Podatnik prowadził działalność w zakresie produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych. Zamierzał on zamówić u podmiotu mającego siedzibę w innym kraju członkowskim UE, zarejestrowanym w tym kraju jako podatnik podatku od wartości dodanej, usługę, która miała obejmować m.in. instalację kolejnych części wieży na fundamencie, zamontowanie na szczycie wieży gondoli oraz montaż wirnika. Po instalacji elementów turbiny usługodawca miał ponadto wykonać prace elektryczne oraz montażowe wewnątrz wieży oraz gondoli, jak również sprawdzić montaż oraz wykonać testy użytkowe.

Podatnik wystąpił do organu podatkowego w celu potwierdzenia, czy w przypadku usług montażu turbiny wiatrowej nabywanych od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie członkowskim UE, miejscem świadczenia usług będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, a w przypadku gdy usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika znajdującego się w innym miejscu niż siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług będzie stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego nabywane są usługi, zgodnie z art. 28b ust. 1 i ust. 2 VATU. W ocenie wnioskodawcy odpowiedź na powyższe pytanie powinna być pozytywna. Artykuł 28b ust. 1 VATU ustanawia zasadę ogólną co do sposobu ustalenia miejsca świadczenia usług, w przypadku gdy są one świadczone na rzecz podmiotu mającego status podatnika. W każdym zatem przypadku, który nie będzie objęty zakresem zastosowania przepisu szczególnego, określającego dla konkretnych usług miejsca ich świadczenia inne niż wskazane w art. 28b VATU, zastosowanie znajdować będą kryteria określone w tym przepisie. W przypadku usług montażu (instalacji) turbin wiatrowych nie znajdzie zastosowania żaden z zawartych w art. 28b ust. 4 i art. 28c–28n VATU przepisów szczególnych określający miejsce świadczenia usług w inny sposób niż art. 28b ust. 1 i ust. 2 VATU, w szczególności nie znajdzie tutaj zastosowania art. 28e VATU, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jako ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego jest miejsce położenia nieruchomości. Usługi montażu turbin wiatrowych, niestanowiących budowlanych elementów elektrowni wiatrowej, a jedynie jej wyposażenie techniczne, nie są bowiem usługami związanymi z nieruchomościami, w szczególności nie mogą być one uznane za prace budowlane.

Dyrektor IS w Warszawie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Organ wskazał, że na gruncie przepisów PrBud oraz zgodnie z pismami Ministra Infrastruktury z 29.7.2005 r.1 oraz z 19.9.2005 r.2 za budowlę nie można uznać całej elektrowni wiatrowej, a jedynie części budowlane (takie jak: fundamenty, maszty, słupy) jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Natomiast urządzenia i instalacje przekształcające energię wiatru w energię mechaniczną przekazywaną do generatora, takie jak: wirniki z łopatkami, generator, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania, nie są obiektami budowlanymi (budowlami) ani urządzeniami budowlanymi w rozumieniu przepisów PrBud, a jedynie stanowią wyposażenie techniczno-technologiczne elektrowni.

W konsekwencji dyrektor uznał, że usługa polegająca na montażu turbiny wiatrowej nie stanowi usługi związanej z nieruchomością, gdyż elementy te nie są obiektami budowlanymi w rozumieniu prawa. Do ustalenia miejsca świadczenia przedmiotowych usług nie będzie miał zatem zastosowania art. 28e VATU, a ustalając miejsce świadczenia dla usługi montażu instalacji wiatrowej należy zastosować art. 28b ust. 1 i 2 VATU.

Komentarz podatkowy

Z dniem 1.1.2010 r. został uchylony art. 27 ust. 2 pkt 1 VATU określający miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami i obecnie przedmiotowe usługi są uregulowane w art. 28e VATU. Co istotne, nowy przepis ujmuje przykłady usług związanych z nieruchomościami znacznie szerzej, aniżeli miało to miejsce dotychczas. Nieobowiązujący już art. 27 ust. 2 pkt 1 VATU do tej kategorii usług zaliczał m.in. usługi świadczone przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usługi przygotowania i koordynowania prac budowlanych. Artykuł 28e VATU jako przykłady usług związanych z nieruchomościami wymienia dodatkowo usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, usługi użytkowania i używania nieruchomości, a ponadto w zakresie usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych lokuje usługi architektów i nadzoru budowlanego. Niezależnie od powyższych odmienności [...]