Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Bydgoszczy z 30.9.2008 r., ITPB2/415-689/08/MMUstawodawca, w treści przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU wyraźnie wiąże przedmiotowe zwolnienie z faktem zameldowania w sprzedawanym lokalu lub budynku, a zatem wymaga, by podatnik był zameldowany w lokalu, który zbywa. Jeżeli w systemie prawa cywilnego lokale te są traktowane jako samodzielne, położone pod innymi adresami – to w taki sam sposób muszą być traktowane na gruncie prawa podatkowego. Zatem nie stanowi przesłanki do przedmiotowego zwolnienia fakt zameldowana podatnika w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, z którego lokale te zostały wyodrębnione (...). |
Stan faktyczny
Podatnik był współwłaścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem jednorodzinnym. W budynku tym był on zameldowany na stałe od 1992 r., a udział we współwłasności nieruchomości nabył w kwietniu 2007 r. na podstawie umowy darowizny. Po nabyciu udziału przez podatnika budynek mieszkalny został rozbudowany i dobudowaną część zgłoszono do użytkowania w lutym 2008 r., natomiast pozostałe części zostały oddane do użytkowania przed 2007 r. Podatnik rozważał wyodrębnienie w budynku lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w celu ułatwienia zbycia całej nieruchomości. Planował on, że w pierwszej kolejności zostaną wyodrębnione lokale mieszkalne i zachowany w nich zostanie dotychczasowy udział ułamkowy w nieruchomości wspólnej, a następnie lokale te zostaną sprzedane i kwota uzyskana z ich sprzedaży zostanie podzielona między współwłaścicieli stosownie do wielkości ich udziału w nieruchomości. Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia, że przychód uzyskany ze zbycia lokali mieszkalnych, które zostaną wyodrębnione w budynku, będzie korzystał ze zwolnienia z PDOFiz w ramach tzw. ulgi meldunkowej po 12 miesiącach zameldowania od daty oddania tej części budynku do użytkowania.
Zdaniem podatnika w przedstawionym stanie faktycznym przychody uzyskane z tytułu zbycia nieruchomości będą korzystały ze zwolnienia z PDOFiz, niezależnie od tego, czy zbywana będzie całość budynku, czy też lokale, które mają być w nim wyodrębnione. Wnioskodawca wskazał, że w budynku jest on zameldowany dłużej niż 12 miesięcy i korzysta z całego budynku. Od momentu wyodrębnienia lokali mieszkalnych do momentu ich zbycia podatnik również pozostanie zameldowany w tej samej nieruchomości i korzystać będzie z całego budynku, chociaż złożonego już z kilku lokali mieszkalnych.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Dyrektor IS w Bydgoszczy wskazał, że w przypadku sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym, w którym podatnik był zameldowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, przychód uzyskany z tego tytułu byłby zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU. Odmienna sytuacja wystąpi natomiast w przypadku sprzedaży udziału w wyodrębnionych lokalach mieszkalnych, w których podatnik nie był zameldowany. W związku z faktem, że PDOFizU nie zawiera definicji nieruchomości, należy odnieść się do definicji ustawowej zawartej w art. 46 KC. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 WłLokU1 odrębną nieruchomość stanowić może między innymi samodzielny lokal mieszkalny. Lokalem takim jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych (art. 2 ust. 2 WłLokU). Na skutek podziału budynku mieszkalnego podatnik stanie się współwłaścicielem kilku wyodrębnionych lokali mieszkalnych. W świetle obowiązującego prawa powstanie zatem kilka wyodrębnionych lokali mieszkalnych, które będą stanowić odrębne nieruchomości. Będą one oznaczone innymi numerami nadanymi im w procesie wyodrębnienia, co oznacza, że będą położone pod różnymi adresami.
W konsekwencji organ stwierdził, że w treści art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU ustawodawca wiąże przedmiotowe zwolnienie z faktem zameldowania w sprzedawanym lokalu lub budynku, a zatem wymaga, by podatnik był zameldowany w lokalu, który zbywa. Jeżeli w systemie prawa cywilnego lokale te są traktowane jako samodzielne, położone pod innymi adresami – to w taki sam sposób muszą być traktowane na gruncie prawa podatkowego.
W konsekwencji nie stanowi przesłanki do zastosowania tzw. ulgi meldunkowej fakt zameldowana podatnika w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, z którego lokale te zostały wyodrębnione. Istotne znaczenie będzie miał okres zameldowania w wyodrębnionym lokalu mieszkalnym jako konkretnej nieruchomości lokalowej, nie zaś w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, z którego lokale zostaną wyodrębnione.
Komentarz podatkowy
Interpretacja Dyrektora IS w Bydgoszczy dotyczy dopuszczalności zastosowania tzw. ulgi meldunkowej uregulowanej w art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU w sytuacji, gdy podatnik przez okres co najmniej 12 miesięcy był zameldowany w budynku mieszkalnym, w którym wyodrębniono lokal stanowiący odrębną nieruchomość i lokal ten został następnie zbyty na podstawie umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Zgodnie z [...]