Monitor Podatkowy

nr 5/2010

Moment zaliczenia odsetek od kredytu na zakup udziałów w spółce z o.o. do kosztów podatkowych – „wydatki na nabycie” a wydatki związane z pozyskaniem źródeł finansowania

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest doradcą podatkowym, aplikantką radcowską w Warszawie, współpracuje z Kancelarią Podatkową Jeschke Rentflejsz Dasiewicz.
Marcin S. Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorem w Katedrze Prawa Handlowego WPiA UW, współpracuje z Kancelarią Prawniczą SALANS.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 16.10.2009 r., IBPBI/1/415-620/09/BK

Prowizja przygotowawcza i odsetki, jako nierozerwalnie związane z zaciągniętym kredytem inwestycyjnym, stanowią koszt uzyskania przychodu ze źródła, jakim są kapitały pieniężne, nie zaś pozarolnicza działalność gospodarcza. Zatem dla celów podatkowych ich wysokość określa się na dzień zbycia udziałów zakupionych ze środków pochodzących z tego kredytu. Nie można bowiem mówić o kosztach uzyskania przychodu do momentu powstania obowiązku podatkowego skonkretyzowanego w postaci zobowiązania podatkowego. Obowiązek podatkowy i dalej zobowiązanie podatkowe ze zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną powstaje w momencie przeniesienia własności tych udziałów. Zatem wszelkie wydatki poniesione na ich nabycie stają się kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie uzyskania przychodu z ich zbycia. Do wydatków na nabycie udziałów należy zaliczyć bowiem wydatki bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe ich nabycie, jak również wydatki będące konsekwencją zawarcia tej transakcji.

Stan faktyczny

Podatnik (osoba fizyczna) był wspólnikiem spółki jawnej, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych oraz hotelowych. W 2008 r. spółka jawna zaciągnęła w banku kredyt inwestycyjny w kwocie 15 650 000 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu 50% udziałów w spółce z o.o., która była właścicielem hotelu. Na mocy umowy kredytu spółka zobowiązana była do zapłaty jednorazowej prowizji przygotowawczej w wysokości 1% wartości kredytu oraz odsetek obliczonych na podstawie zmiennej stopy procentowej. Odsetki naliczane były w okresach miesięcznych od dnia wykorzystania kredytu do dnia poprzedzającego dzień spłaty. Rozpoczęcie spłaty kredytu wraz z odsetkami nastąpiło w październiku 2008 r.

Podatnik wystąpił do DIS w Katowicach z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu wyjaśnienia, czy prowizja przygotowawcza za udzielenie kredytu oraz odsetki od kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez spółkę jawną w banku i przeznaczonego na zakup udziałów w spółce z o.o. stanowią koszty uzyskania przychodu wspólnika spółki jawnej w momencie ich faktycznej zapłaty. W ocenie wnioskodawcy, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego istotne jest rozdzielenie pojęcia wydatków na nabycie (objęcie) udziałów od kosztów związanych z funkcjonowaniem źródła przychodu. Prowizji przygotowawczej oraz odsetek od kredytu zaciągniętego w celu zakupu udziałów w spółce nie można uznać za wydatki poniesione na nabycie udziałów, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 PDOFizU, przepis ten dotyczy bowiem jedynie ceny nabycia udziałów, opłat notarialnych, czy podatku od czynności cywilnoprawnych, a więc wydatków, które mają bezpośredni związek z nabyciem, nie zaś wydatków pośrednich obejmujących m.in. prowizję przygotowawczą oraz odsetki. Tego rodzaju wydatków nie należy utożsamiać z bezpośrednimi wydatkami na objęcie lub nabycie udziałów. Stanowią one zatem koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Organ podatkowy nie podzielił stanowiska podatnika, wskazując, że wydatki na nabycie udziałów z spółce mającej osobowość prawną, stają się kosztem dopiero w momencie zbycia udziałów. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 38 PDOFizU, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

W ocenie organu wbrew twierdzeniom wnioskodawcy ustawodawca nie zawęził możliwości zastosowania przedmiotowego przepisu jedynie do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów, takich jak np. cena nabycia udziałów, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, które mają bezpośredni związek z zakupem dokonanym od innego podmiotu. Artykuł 23 ust. 1 pkt 38 PDOFizU powinien zatem znajdować zastosowanie do każdego wydatku na nabycie albo związanego z nabyciem udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, w tym do prowizji i odsetek od kredytu zaciągniętego na ich ­zakup.

Do „wydatków na nabycie udziałów” należy więc zaliczyć wydatki bezpośrednio przypisane dokonkretnej transakcji, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe ich nabycie, jak również wydatki będące konsekwencją zawarcia tej transakcji.

Dyrektor IS w Katowicach wskazał ponadto, że powyższe wydatki jako nierozerwalnie związane z zaciągniętym kredytem inwestycyjnym stanowią koszt uzyskania przychodu ze źródła – kapitały pieniężne, nie zaś pozarolnicza działalność gospodarcza. Przedmiotem działalności spółki jawnej, w której wspólnikiem był wnioskodawca, nie jest bowiem obrót udziałami w spółkach mających osobowość prawną, a więc koszty uzyskania przychodu, tj. prowizja iodsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów, nie mogą być rozliczane w ramach źródła przychodów w postaci działalności gospodarczej. Wydatki te nie mogą być również rozliczane, przy ustalaniu dochodu z dywidend iinnych przychodów z tytułu udziału wzyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, októrych mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 PDOFizU. Podstawą opodatkowania w takim przypadku jest bowiem przychód, anie dochód.

Komentarz podatkowy

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach dotyczy dwóch doniosłych dla praktyki kwestii. Po pierwsze, organ podatkowy odniósł się w niej do problematyki momentu zaliczenia odsetek od kredytu (pożyczki) na zakup udziałów w spółce z o.o. do kosztów uzyskania przychodów. Po drugie, interpretacja rozstrzyga o klasyfikacji poniesionego wydatku do określonego źródła przychodów. Rozważając przedstawione zagadnienia, Dyrektor IS w Katowicach uznał, że odsetki od kredytu stanowią „wydatki na nabycie udziałów”, a w konsekwencji powinny zostać rozpoznane jako koszt podatkowy w momencie zbycia udziałów i przyporządkował je do przychodów ze źródła – kapitały pieniężne. Zaproponowana przez organ podatkowy wykładnia obu wskazanych powyżej kwestii budzi jednak istotne wątpliwości interpretacyjne.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 PDOFizU nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). W świetle powyższego przepisu oraz zawierającego analogiczną regulację art. 16 ust. 1 pkt 8 PDOPrU pojawia się pytanie o ich zakres przedmiotowy, a więc o to, jakie wydatki mogą być uznane za „wydatki na objęcie lub nabycie”. Możliwe wydają się dwie interpretacje. Z jednej strony można przyjąć [...]