Monitor Podatkowy

nr 2/2010

Opodatkowanie VAT aportu nieruchomości do spółki komandytowej

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest doradcą podatkowym, aplikantką radcowską w Warszawie, współpracuje z Kancelarią Podatkową Jeschke Rentflejsz Dasiewicz.
Marcin S. Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorem w Katedrze Prawa Handlowego WPiA UW, współpracuje z Kancelarią Prawniczą SALANS.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Poznaniu z 1.12.2009 r., ILPP1/443-1118/09-2/BD

W przypadku aportu do spółki komandytowej gruntu figurującego wksiędze wieczystej jako jedna działka ewidencyjna (wraz zposadowionymi na nim budynkami), wcelu ustalenia konsekwencji jego dostawy wpodatku VAT, podatnik będzie zobowiązany do ustalenia proporcji wartości posadowionych na tej działce budynków, których dostawa będzie opodatkowana VAT do wartości wszystkich budynków posadowionych na tym gruncie. Tak ustalony współczynnik procentowy wnioskodawca będzie zobowiązany użyć do określenia wartości działki, której dostawa będzie opodatkowana VAT (tj. przy użyciu kryterium wartościowego). Wanalogiczny sposób należy określić wartość działki, której dostawa będzie zwolniona od VAT.

Stan faktyczny

Spółka z o.o. planowała przeprowadzić restrukturyzację, której celem było uproszczenie działalności w zakresie użytkowania i utrzymania posiadanych środków trwałych. W ramach planowanej restrukturyzacji wnioskodawca zamierzał wnieść posiadane budynki, budowle lub ich części wraz z gruntem, na którym były posadowione, w formie wkładu niepieniężnego do założonej w tym celu spółki komandytowej. Wobec faktu, że na jednej działce ewidencyjnej było posadowionych kilka budowli, budynków lub ich części, mogło dojść do sytuacji, że ich traktowanie do celów VAT będzie różne – dostawa niektórych budowli, budynków lub ich części będzie opodatkowana VAT, innych zaś będzie korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto mogło się zdarzyć, że dana nieruchomość była posadowiona na więcej niż jednej działce ewidencyjnej. W celu uniknięcia wątpliwości w odniesieniu do zasad opodatkowania oraz stawki podatku VAT przy aporcie gruntu wraz z usytuowanymi na nich budynkami, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Zdaniem wnioskodawcy, w celu ustalenia zasad opodatkowania aportu do spółki komandytowej gruntu zabudowanego budynkami, z których część podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a część korzysta ze zwolnienia od opodatkowania, konieczne jest ustalenie proporcji wartości wzniesionych na tej działce naniesień, których dostawa będzie opodatkowana VAT, do wartości wszystkich naniesień na tym gruncie. Na poparcie swojego stanowiska podatnik wskazał, że na podstawie art. 29 ust. 5 VATU, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Tym samym dostawa gruntu wraz z budynkami stanowi jedną dostawę, dla której ustala się jednolity sposób opodatkowania, właściwy dla dostawy budynków. Spółka uznała zatem, że w przypadku aportu do spółki komandytowej gruntu figurującego w księdze wieczystej jako jedna działka ewidencyjna, w celu ustalenia konsekwencji jego dostawy w podatku VAT, będzie ona zobowiązana do ustalenia proporcji wartości posadowionych na tej działce budynków i budowli, których dostawa będzie opodatkowana VAT, do wartości wszystkich budynków i budowli posadowionych na tym gruncie. Tak ustalony współczynnik procentowy wnioskodawca powinien użyć do określenia wartości działki, której dostawa będzie opodatkowana VAT (tj. przy użyciu kryterium wartościowego). W analogiczny sposób powinna zostać określona wartość działki, której dostawa będzie zwolniona od VAT.

Podatnik powołał się na wyrok WSA w Gliwicach z 8.7.2008 r., w którym stwierdzono, że sytuacji gruntu (jedna działka gruntu), na którym znajdują się dwa budynki: jeden korzystający ze stawki 22%, a drugi ze zwolnienia od VAT, przepisy VATU nie regulują. Dlatego też wydaje się całkowicie zasadnym, że należałoby w takim przypadku wartość gruntu podzielić i przyjąć zasadę proporcjonalności do wartości budynków. Stosowna bowiem proporcjonalność udziału wartości danego obiektu w całości wartości budynków i budowli i zależnie od wskaźnika wyliczenia powierzchni gruntu podlegającej opodatkowaniu jest najbardziej obiektywnym rozwiązaniem1.

Dyrektor IS w Poznaniu uznał stanowisko podatnika za prawidłowe w całości i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Komentarz podatkowy

Przedstawiona interpretacja dotyczy problematyki opodatkowania podatkiem VAT aportu nieruchomości do spółki osobowej. Komentowane zagadnienie należy obecnie do najbardziej spornych2, wątpliwości dotyczą bowiem nie tylko kwestii szczególnych, jak podstawa opodatkowania, ale także istoty problemu, w tym w szczególności traktowania aportu jako czynności odpłatnej do celów podatku VAT. Problematyka konsekwencji podatkowych aportu nie dotyczy wyłącznie nieruchomości, ale obejmuje swoim zakresem wszelkie składniki materialne i niematerialne (np. prawa własności przemysłowej) mogące stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego.

Przychylić należy się do poglądu, że przeniesienie majątku do spółki prawa handlowego jako wkładu niepieniężnego stanowi [...]