Monitor Podatkowy

nr 11/2010

Obowiązek podatkowy przy opodatkowaniu ubytków oleju smarowego objętego procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest doradcą podatkowym w Ernst & Young, doktorantką w Katedrze Prawa Finansowego WPiA UŚ.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Bydgoszczy z 16.9.2010 r., ITPP3/443-98/10/ZG

Odnosząc się do opodatkowania różnicy między ilością deklarowaną przez kontrahenta łotewskiego na fakturze a ilością wprowadzoną do składu podatkowego w kraju, należy wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 AkcU przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 20 lit. a AkcU, za ubytki wyrobów akcyzowych uważa się wszelkie straty wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku nr 2 do AkcU, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych lub wyrobów tytoniowych. Aby uznać straty wyrobów akcyzowych za ubytki w rozumieniu AkcU, muszą zostać spełnione łącznie wszystkie ww. warunki.

Stan faktyczny

Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju smarowego o kodzie CN 2710 19 99, który stanowił wyrób akcyzowy. Olej został nabyty od kontrahenta z Łotwy do składu podatkowego w Polsce. Wskazana na fakturze wystawionej przez łotewskiego sprzedawcę ilość oleju była większa niż rzeczywiście dostarczona do składu podatnika. Obowiązujące na Łotwie przepisy nie wymagały, aby nabyty przez polskiego podatnika olej był magazynowany lub produkowany w składzie podatkowym.

Podatnik wystąpił we wniosku o interpretację indywidualną o potwierdzenie, że różnica pomiędzy ilością oleju smarowego wskazaną na wystawionej przez kontrahenta łotewskiego fakturze a ilością wprowadzoną do składu podatkowego nie podlega opodatkowaniu akcyzą. Na poparcie swojego stanowiska podatnik wskazał, że zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 4 i pkt 2 AkcU w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobu akcyzowego, który w kraju wysyłki nie podlega opodatkowaniu akcyzą, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wprowadzenia towaru do składu podatkowego na terytorium kraju i z tą chwilą wyrób akcyzowy zostaje objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Do chwili wprowadzenia wyrobu akcyzowego do składu podatkowego, a więc w trakcie jego przewozu, wyrób akcyzowy nie jest objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy, ponieważ nie powstaje w stosunku do niego obowiązek podatkowy. W związku z tym, że wyrób akcyzowy w trakcie przewozu nie jest objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy, różnica pomiędzy ilością towaru wskazaną w fakturze a ilością wprowadzoną do składu podatkowego nie podlega opodatkowaniu akcyzą.

Dyrektor IS w Bydgoszczy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, powołał się jednak na odmienną argumentację prawną. Zdaniem organu podatkowego, na mocy art. 40 ust. 6 AkcU nabyty przez podatnika olej smarowy objęty był procedurą zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju, mimo że nie został wymieniony w załączniku nr 2 do AkcU zawierającym wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym. Jednakże skoro olej smarowy nie został wskazany w załączniku nr 2 do AkcU, to różnica pomiędzy ilością oleju smarowego wynikającą z faktury a ilością wprowadzoną do składu podatkowego nie stanowi ubytku wyrobu akcyzowego zdefiniowanego w art. 2 pkt 20 lit. a) AkcU i nie prowadzi do powstania obowiązku podatkowego. Tylko bowiem spełnienie wszystkich warunków określonych w definicji ubytków wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 2 pkt 20 lit. a) AkcU pozwala uznać powstałe straty za ubytki w rozumieniu AkcU. Nabyty przez podatnika olej nie został wskazany w załączniku nr 2 do AkcU, powstała strata nie może być zatem traktowana jak „ubytek wyrobu akcyzowego”.

Komentarz podatkowy

Pomijając ogólną kwestię dopuszczalności opodatkowania akcyzą olei smarowych, wyrażoną przez Dyrektora IS w Bydgoszczy ocenę stanowiska podatnika oraz jej uzasadnienie prawne należy uznać za [...]