Monitor Podatkowy

nr 10/2010

Sposób udokumentowania umocowania do reprezentowania podatnika w postępowaniu podatkowym

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, doktorantką w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 17.8.2010 r., IPPB2/415-524/10-3/MK1

Wnioskodawca, składając wnioski o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, o ile czynność ta nie przekracza umocowania zawartego w pełnomocnictwie złożonym do akt danego urzędu skarbowego przy pierwszej czynności dokonanej przez pełnomocnika, nie rodzi obowiązku składania kolejnych pełnomocnictw. Zatem w takiej sytuacji jednorazowe złożenie pełnomocnictwa jest wystarczające do reprezentowania podatnika przed urzędem skarbowym.

Natomiast należy wskazać, iż w sytuacji złożenia wniosku, podania przez pełnomocnika strony inicjującego postępowanie podatkowe czy kontrolne, konieczne jest każdorazowe złożenie do akt sprawy stosownego pełnomocnictwa.

Stan faktyczny

Wnioskodawca otrzymywał od klientów pełnomocnictwa, które upoważniały go do reprezentowania klientów przed organami podatkowymi, w tym do składania wszelkich deklaracji, oświadczeń, wniosków, zgłoszeń oraz odbioru dokumentów i korespondencji w imieniu klientów. Wnioskodawca składał otrzymane pełnomocnictwa we właściwych dla mocodawców US.

Reprezentując jednego ze swoich klientów, wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Naczelnik US wezwał wnioskodawcę do przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej. W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej celem ustalenia, czy składając wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, jest zobowiązany do każdorazowego przedkładania dokumentu pełnomocnictwa wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej.

Zdaniem wnioskodawcy w celu wykazania ustanowienia przez stronę pełnomocnika w ramach toczącego się postępowania niezbędne jest złożenie do akt sprawy dokumentu pełnomocnictwa. Pod pojęciem akt, o których mowa w art. 137 § 3 OrdPU, należy rozumieć akta konkretnej sprawy, do której pełnomocnik jest zobowiązany złożyć dokument potwierdzający jego umocowanie. Wniosek o wydawanie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach nie powoduje wszczęcia postępowania podatkowego, dlatego pełnomocnik podatnika nie jest zobowiązany do każdorazowego przedłożenia pełnomocnictwa w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem. Do dokonania przez naczelnika US weryfikacji posiadanego przez wnioskodawcę umocowania wystarczające jest zatem powołanie się przez pełnomocnika na złożony w US dokument pełnomocnictwa.

Dyrektor IS w Warszawie uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i wskazał, że za akta sprawy uważa się dokumenty zebrane w toku konkretnego postępowania, opisane sygnaturą. Dlatego też zgodnie z art. 137 § 3 OrdPU pełnomocnik zobowiązany jest do dołączenia oryginału lub urzędowo poświadczonego odpisu pełnomocnictwa do akt konkretnej sprawy. Jedynie w przypadku pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych pełnomocnik jest zobowiązany do jednokrotnego przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa, aby na jego podstawie czerpać umocowanie do podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu swego mocodawcy, aż do czasu powiadomienia organu podatkowego o odwołaniu przedmiotowego pełnomocnictwa. W ocenie Dyrektora IS w Warszawie pełnomocnik, składając wnioski o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, nie jest zobowiązany do przedkładania za każdym razem stosownego pełnomocnictwa, pod warunkiem że czynność ta nie przekracza zakresu jego umocowania wynikającego z pełnomocnictwa złożonego uprzednio do akt US. W takiej sytuacji jednorazowe złożenie dokumentu pełnomocnictwa jest wystarczające do reprezentowania podatnika w sprawie wniosków o wydanie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach. Natomiast w przypadku złożenia wniosku przez pełnomocnika strony prowadzącego do wszczęcia postępowania podatkowego konieczne jest każdorazowe złożenie do akt sprawy odpowiedniego pełnomocnictwa.

Komentarz podatkowy

Zgodnie z art. 137 § 3 OrdPU pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpis innych dokumentów wskazujących ich umocowanie. Organ podatkowy może w razie wątpliwości żądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. Dodatkowo od 1.1.2010 r. na podstawie art. 194a OrdPU, który został wprowadzony do OrdPU na mocy ustawy z 23.10.2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów, występujący w sprawie pełnomocnik strony będący adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym uzyskał uprawnienie do uwierzytelniania wszystkich innych dokumentów składanych przez niego w ramach postępowania, w którym reprezentuje on podatnika11. Przepisy OrdPU nie nakładają na podatników obowiązku [...]