Monitor Podatkowy

nr 9/2009

Konsekwencje podatkowe w PDOFiz programów motywacyjnych z możliwością objęcia warrantów subskrypcyjnych

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, doktorantką w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Marcin Stanisław Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorantem w zakresie prawa handlowego na Uniwersytecie Warszawskim, prawnikiem w Kancelarii Prawniczej SALANS
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 2.7.2009 r., IPPB2/415-284/09-2/MK

Otrzymanie warrantów subskrypcyjnych nie stanowi przychodu z kapitałów pieniężnych, ponieważ otrzymanie warrantów nie mieści się w dyspozycji zarówno art. 17 ust. 1 pkt 6, jak i pkt 10 PDOFizU (…).

Niezależnie od tego, że warranty subskrypcyjne nie stanowią instrumentów pochodnych ani papierów wartościowych w rozumieniu art. 30b PDOFizU, pełnią one na gruncie tej ustawy rolę podobną do opcji. Mianowicie, stanowią tylko tytuł do nabycia w przyszłości akcji spółki, a w braku wartości rynkowej warrantów subskrypcyjnych ich nieodpłatne nabycie nie stanowi przychodu podatkowego. W rezultacie, nadwyżka wartości rynkowej akcji nad wydatkami na ich objęcie stanowić będzie dochód, o którym mowa w art. 24 ust. 11 PDOFizU. Dochód ten jest zwolniony z podatku w Polsce w chwili objęcia akcji. W zasadzie podlega on opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 24 ust. 12 PDOFizU w chwili odpłatnego zbycia tych akcji (z zastrzeżeniem wiążących Rzeczpospolitą Polską bilateralnych umów w sprawie eliminacji podwójnego opodatkowania).

Stan faktyczny

Wnioskodawca był rezydentem podatkowym Belgii i pełnił funkcję prezesa zarządu polskiej spółki akcyjnej na podstawie uchwały powołującej go do zarządu oraz kontraktu menedżerskiego. Walne zgromadzenia akcjonariuszy spółki podjęło uchwałę w sprawie ustanowienia programu motywacyjnego dla członków zarządu. Zgodnie z założeniami programu członkowie zarządu mieli możliwość objęcia warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia w przyszłości akcji w kapitale zakładowym spółki za cenę emisyjną określoną z góry. W celu realizacji powyższego walne zgromadzenie podjęło również uchwałę o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii D. Zgodnie z programem spółka miała zaoferować wnioskodawcy nieodpłatne nabycie imiennych warrantów subskrypcyjnych. Każdy warrant miał uprawniać do nabycia jednej akcji serii D po cenie emisyjnej równej 21,93 zł, którą wnioskodawca miał ponieść. Co do zasady warranty były niezbywalne, a jedyny wyjątek w tym zakresie stanowiło prawo pierwszeństwa nieodpłatnego nabycia warrantów zastrzeżone wobec prezesa zarządu na rzecz prezesa rady nadzorczej. Wnioskodawca wskazał ponadto, że nieruchomości nie stanowiły jedynego ani głównego aktywa spółki akcyjnej i ich wartość księgowa wynosiła ok. 25% wartości wszystkich aktywów spółki.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wnioskodawca wskazał, że w momencie nieodpłatnego nabycia warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia akcji serii D nie powstaje po jego stronie przychód podlegający opodatkowaniu PDOFiz. Dochodem wnioskodawcy jest dopiero w chwili objęcia akcji nadwyżka wartości rynkowej akcji objętych przez wnioskodawcę na podstawie warrantów subskrypcyjnych nad wydatkami poniesionymi na objęcie tych akcji (art. 24 ust. 11 PDOFizU). Dochód ten jest zwolniony z podatku w Polsce w chwili objęcia akcji i zasadniczo podlega opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 24 ust. 12 PDOFizU w chwili odpłatnego zbycia tych akcji, jeśli postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowią inaczej.

Wnioskodawca wskazał zarazem, że ponieważ jest belgijskim rezydentem podatkowym, podlega opodatkowaniu w Polsce tylko w zakresie dochodów osiągniętych w Polsce (art. 3 ust. 2a PDOFizU). Odpłatne zbycie akcji w polskiej spółce prowadzi do powstania dochodu na terytorium Polski, jeżeli zbycie następuje na rzecz polskiego rezydenta podatkowego lub odbywa się na polskiej giełdzie papierów wartościowych. Gdy nierezydent podatkowy zbywa akcje na rzecz innego nierezydenta, dochód taki jest osiągnięty poza Polską i nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Jeżeli dochód wnioskodawcy z odpłatnego zbycia akcji w spółce akcyjnej zostanie osiągnięty w Polsce, to do opodatkowania tych dochodów znajdą zastosowanie przepisy Polsko-Belgijskiej Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, pod warunkiem posiadania przez wnioskodawcę certyfikatu rezydencji podatkowej wystawionego przez władze podatkowe Belgii. Zgodnie z art. 13 ust. 5 umowy, w przypadku odpłatnego zbycia akcji, osiągnięty dochód podlegać będzie opodatkowaniu w Belgii, a w Polsce będzie zwolniony z podatku. Jednocześnie, wobec faktu, iż nieruchomości nie stanowią jedynego ani głównego aktywa spółki, nie znajdzie zastosowania art. 13 ust. 4 umowy, który pozwala na opodatkowanie w Polsce dochodów z odpłatnego zbycia akcji w spółkach, których bezpośrednio lub pośrednio jedynym lub głównym aktywem są nieruchomości.

Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika w całości za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Komentarz podatkowy

Powyższa interpretacja ma istotne znaczenie dla podatników, gdyż jak pokazuje praktyka gospodarcza, programy motywacyjne oparte na warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego oraz emisji warrantów subskrypcyjnych oraz zaproponowaniu ich nabycia oznaczonym osobom zyskują na popularności i coraz więcej spółek akcyjnych, w tym również publicznych, decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Zgodnie z [...]