Monitor Podatkowy

nr 8/2009

Pojęcie „małego podatnika” na gruncie spółek osobowych

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, doktorantką w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Marcin Stanisław Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorantem w zakresie prawa handlowego na Uniwersytecie Warszawskim, prawnikiem w Kancelarii Prawniczej SALANS
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Bydgoszczy z 14.1.2009 r., ITPB1/415-608/08/AK

Dla skorzystania z jednorazowej amortyzacji istotne jest, kto nabywa środki trwałe, prowadzi ich ewidencję i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Skoro zarówno przychody, jak i koszty podatkowe ewidencjonowane są przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, to w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niebędącej osobą prawną, dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych należy wiązać ze spółką, a nie ze wspólnikami tej spółki.

Dokonując oceny spełnienia przez podatnika kryteriów bycia małym podatnikiem w przypadku osób fizycznych prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą, przy obliczaniu limitu przychodów należy uwzględniać wyłącznie przychody osiągane z tej działalności, bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów z udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną.

Stan faktyczny

Podatnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą oraz był wspólnikiem spółki osobowej. W ramach ewidencjonowanej działalności gospodarczej podatnik nabył maszynę o wartości 80 000 euro, od której chciał dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości obowiązującego limitu, tj. 50 000 euro, a pozostałą część wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w formie odpisów amortyzacyjnych w kolejnych latach.

Podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidualną w celu potwierdzenia, czy posiada on status „małego podatnika” uprawniający do skorzystania z możliwości jednorazowej amortyzacji. We wniosku wskazał, iż osiągane przez niego przychody brutto z jednoosobowej działalności gospodarczej nie przekraczają równowartości 800 000 euro, a więc limitu przychodów decydującego o posiadaniu statusu małego podatnika. Jednakże zsumowane przychody z ewidencjonowanej działalności gospodarczej z przychodami z udziału w zysku spółki osobowej przekraczały powyższy limit przychodów. We wniosku o interpretację podatnik wystąpił z pytaniem, czy przy obliczaniu limitu przychodów właściwego dla małego podatnika należy uwzględniać przychody zarówno z ewidencjonowanej działalności gospodarczej, jak i z udziału w zysku spółki osobowej, czy też przychody te nie podlegają łączeniu. Jeżeli natomiast do limitu przychodów wliczałoby się przychody z udziału w zysku spółki osobowej, to czy należałoby uwzględnić kwotę przychodu spółki, czy przypadające poszczególnym wspólnikom przychody odpowiadające posiadanym przez nich udziałom w zysku.

Zdaniem wnioskodawcy limit przychodów ustalany jest oddzielnie dla każdego z rodzajów prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej i nie podlega on zsumowaniu. Dyrektor IS w Bydgoszczy uznał stanowiska podatnika za prawidłowe i podkreślił, że dla skorzystania z jednorazowej amortyzacji istotne jest, kto nabywa środki trwałe, prowadzi ich ewidencję i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Skoro zarówno przychody, jak i koszty podatkowe ewidencjonowane są przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, to w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niebędącej osobą prawną, dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych należy wiązać ze spółką, a nie ze wspólnikami tej spółki. Jednocześnie organ wskazał, że dla celów jednorazowej amortyzacji podatkowej, przy ocenie spełnienia kryteriów pojęcia małego podatnika w przypadku:

– osób fizycznych prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą przy obliczaniu limitu przychodów wynoszącego 800 000 euro należy uwzględniać wyłącznie przychody osiągane z tej działalności, bez względu na uzyskiwanie przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną,

– gdy działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki niebędącej osobą prawną, przy obliczaniu limitu należy uwzględniać wyłącznie przychody z działalności prowadzonej w tej spółce.

Dlatego też Dyrektor IS w Bydgoszczy w odniesieniu do sytuacji podatnika opisanej we wniosku uznał, iż dokonując oceny, czy posiada on status „małego podatnika”, należy wziąć pod uwagę jedynie wartość przychodów ze sprzedaży uzyskanych w ramach indywidualnej działalności prowadzonej. Bez znaczenia dla tej oceny pozostaje natomiast wielkość przychodów z posiadanego przez niego udziału w zysku spółki osobowej.

Komentarz podatkowy

Powyższa interpretacja odnosi się do dwóch istotnych zagadnień związanych ze statusem małego podatnika, amianowicie sposobu ustalania wysokości przychodu zdziałalności gospodarczej prowadzonej jednocześnie wformie spółki osobowej oraz jednoosobowej działalności gospodarczej, a także tego, czy limit przychodów właściwy dla małego podatnika odnosi się do przychodów spółki, czy też jej poszczególnych wspólników.

Zgodnie z art. [...]