Monitor Podatkowy

nr 2/2009

Czy wynagrodzenie wspólnika spółki osobowej za prowadzenie spraw spółki stanowi przychód z innego źródła?

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, doktorantką w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Marcin Stanisław Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorantem w zakresie prawa handlowego na Uniwersytecie Warszawskim, prawnikiem w Kancelarii Prawniczej SALANS
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 30.12.2008 r.1

Przychód osiągnięty przez komplementariusza będącego wspólnikiem spółki komandytowej z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki – ustalonego na podstawie umowy spółki i opartej na niej uchwale wspólników – należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1 PDOFizU. Przychód ten nie podlega opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego, jednakże podlega on rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami uzyskanymi w danym roku podatkowym opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

Stan faktyczny

Wnioskodawca był komplementariuszem w dwuosobowej spółce komandytowej. Umowa spółki oraz uchwała wspólników przewidywały, iż za prowadzenie spraw spółki będzie on otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie. Na podstawie powyższego stanu faktycznego podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym sformułował pytanie dotyczące alokacji wynagrodzenia z tytułu prowadzenia spraw spółki do źródła przychodów z działalności gospodarczej. Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowe wynagrodzenie stanowi przychód z działalności gospodarczej, gdyż jest on nierozerwalnie związany z pełnieniem roli komplementariusza w spółce komandytowej.

Dyrektor IS w Warszawie w wydanej 30.12.2008 r. interpretacji indywidualnej nie podzielił stanowiska podatnika. W opinii organu podatkowego skoro pozarolniczą działalnością gospodarczą w myśl art. 5a pkt 6 PDOFizU jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9, to wynagrodzenie uzyskiwane przez wnioskodawcę jako przychód z działalności wykonywanej osobiście nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W dalszej części uzasadnienia dyrektor uznał, iż przychód podatnika z tytułu prowadzenia spraw spółki nie stanowi również przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 PDOFizU, gdyż podstawą jego wypłaty nie jest umowa o zarządzanie, lecz umowa spółki komandytowej, której jest on wspólnikiem. Dodatkowo organ podkreślił, że wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki nie stanowi przychodu z tytułu działalności gospodarczej, gdyż nie jest przychodem z tytułu udziału w spółce osobowej.

Na podstawie powyższych wniosków dyrektor stwierdził, że wypłacone komplementariuszowi wynagrodzenie, które zostało określone w umowie spółki, należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł. Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 PDOFizU za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 PDOFizU, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 PDOFizU, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12–14 i 17 PDOFizU oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Zwrot „w szczególności” użyty w art. 20 ust. 1 PDOFizU oznacza, że ustawodawca jedynie przykładowo wskazał, jakie przychody należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 PDOFizU. Tak więc do innych źródeł należy zakwalifikować wszelkie przychody, których nie można zaliczyć do któregokolwiek z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1–8 PDOFizU. Takim rodzajem przychodu jest wynagrodzenie wspólnika spółki osobowej z tytułu prowadzenia spraw spółki.

Komentarz podatkowy

Zgodnie z regulacjami Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) wspólnicy spółek osobowych mają prawo oraz obowiązek prowadzenia sprawy spółki. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest spółka partnerska, w której na mocy art. 97 KSH, umowa może przewidywać, że prowadzenie spraw oraz reprezentowanie spółki powierza się zarządowi. W przypadku spółki komandytowej, jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, to [...]