Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Poznaniu z 23.2.2009 r., ILPB2/436-137/08-2/AJDo udzielanych spółce przez jej wspólnika w latach 2007 oraz 2008 pożyczek stanowiących zmianę umowy spółki nie znajdowało zastosowania zwolnienie wynikające z art. 9 pkt 10 lit. a) PCCU. |
Stan faktyczny
Polska spółka otrzymała w 2008 r. pożyczkę od dwóch wspólników z siedzibą w Irlandii. Głównym przedmiotem działalności wspólników było udzielanie pożyczek. Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną celem wyjaśnienia, czy na podstawie art. 9 pkt 10 lit. a) PCCU była ona zwolniona z obowiązku zapłaty PCC z tytułu pożyczek udzielonych przez pożyczkodawców, którzy są jej udziałowcami i których głównym przedmiotem działalności jest finansowanie innych podmiotów poprzez udzielanie im pożyczek.
Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. a) PCCU zwolnione od opodatkowania PCC są pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terenie Polski siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania lub udzielania pożyczek. Zdaniem spółki otrzymane pożyczki nie rodzą po jej stronie obowiązku podatkowego na gruncie PCC, mimo że pożyczkodawcy są jej wspólnikami. W ocenie wnioskodawcy zawarte w art. 9 pkt 10 lit. a) PCCU zwolnienie nie doznaje ograniczeń w związku z zamieszczoną w art. 1 ust. 3 pkt 2 PCCU definicją zmiany umowy spółki, za którą uznaje się również pożyczkę udzieloną przez wspólnika. Nie można bowiem uznać, że okoliczność, iż pożyczkodawcy są wspólnikami pożyczkobiorcy, uniemożliwia skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby bowiem do dyskryminacji spółki w stosunku do innych podatników zawierających umowy pożyczki z podmiotami zagranicznymi niebędącymi ich udziałowcami.
Dyrektor IS w Poznaniu uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Jego zdaniem zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 PCCU, do końca 2008 r. pożyczka udzielona spółce przez jej wspólnika stanowiła zmianę umowy spółki i podlegała opodatkowaniu PCC. Jednocześnie, jak wynika z art. 1 ust. 5 pkt 2 PCCU, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlegają opodatkowaniu PCC, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium RP znajduje się:
– rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
– siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.
A zatem wszystkie pożyczki udzielone spółce przez jej wspólników spełniające warunki wymienione w art. 1 ust. 5 pkt 2 PCCU podlegają opodatkowaniu, a wskazane w art. 9 pkt 10 lit. a) PCCU zwolnienie dotyczy umowy pożyczki niestanowiącej zmiany umowy spółki.
Komentarz podatkowy
Zagadnienie, którego dotyczy powyższa interpretacja, było przedmiotem licznych rozstrzygnięć organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, które co do zasady podzielały stanowisko Dyrektora IS w Poznaniu, iż zwolnienie uregulowane w art. 9 pkt 10 lit. a) PCCU nie znajdowało zastosowania do pożyczek od wspólników, które w latach 2007–2008 podlegały opodatkowaniu PCC1. Jak wynika z argumentacji przywoływanej przez zwolenników wskazanego poglądu, ustawodawca do celów PCCU zakwalifikował [...]