Abstrakt
Transakcje z zakresu obrotu wierzytelnościami w zależności od ich charakteru oraz uczestniczących w nich stron mogą rodzić różne konsekwencje na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. W podejściu organów podatkowych oraz sądów administracyjnych można zaobserwować istotne rozbieżności interpretacyjne w tym zakresie. Celem niniejszego artykułu jest analiza konsekwencji podatkowych transakcji obrotu wierzytelnościami niemających charakteru umowy faktoringowej w świetle stanowisk prezentowanych w praktyce.
Wprowadzenie
Zgodnie z art. 509 § 1 ustawy z 23.4.1964 r. Kodeks cywilny1 wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Prawne konsekwencje przelewu wierzytelności polegają więc na tym, że prawa przysługujące zbywającemu przechodzą na nabywcę wierzytelności. W praktyce obrotu gospodarczego wiele wątpliwości budzi kwestia podatkowego traktowania takich transakcji na gruncie przepisów ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług2 oraz ustawy z 9.9.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych3. W pierwszej kolejności wątpliwości budzi kwestia, czy w przypadku przelewu wierzytelności ma miejsce świadczenie usług oraz który podmiot – nabywca czy zbywca – świadczy usługę. W praktyce problemy rodzi także ustalenie stawki VAT, która powinna znaleźć zastosowanie w przypadku cesji wierzytelności oraz podstawy opodatkowania.Konsekwencje podatkowe na gruncie PCCU
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) PCCU podatkowi od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Z uwagi na fakt, że wierzytelności zaliczyć można do kategorii praw majątkowych, transakcje polegające na ich odpłatnym przelewie (np. sprzedaży czy zamianie) podlegają opodatkowaniu PCC, a stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) PCCU stawka podatku wynosi 1%. Jak stanowi natomiast art. 2 ust. 4 PCCU nie podlegają PCC transakcje, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług, b) zwolniona z podatku od towarów i usług.W świetle powyższej regulacji określenie, czy dana transakcja zbycia wierzytelności będzie podlegać opodatkowaniu PCC, zależy od konsekwencji związanych z przelewem wierzytelności na gruncie VATU.