Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Bydgoszczy z 8.8.2008 r.1 Artykuł 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU nie odnosi się w ogóle do kwestii ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ale dotyczy kwalifikacji prawnej tych odpisów – wyłącza część z nich z kategorii kosztów uzyskania przychodów. Stanowi on przy tym jedynie o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego. A zatem z treści art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU – zgodnie z regułami wykładni literalnej – wynika, że nie ma on zastosowania w przypadku odpisów dokonywanych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego przez podatnika w formie wkładu niepieniężnego. |
Stan faktyczny
Spółdzielnia planowała utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której udziały miały zostać pokryte wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa. Wniesienie wkładu miało odbyć się z zastosowanie tzw. agio, a więc wartość wnoszonego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa miała być wyższa od wartości nominalnej objętych udziałów, a cała nadwyżka zgodnie z art. 154 KSH miała zostać przekazana na kapitał zapasowy. W skład przedsiębiorstwa wchodziły zarówno środki trwałe, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a PDOPrU, jak i inne środki trwałe określone w art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) PDOPrU. Środki trwałe nabyte przez spółkę z o.o. w ramach aportu miały być amortyzowane.
Spółdzielnia wystąpiła do Dyrektora IS w Bydgoszczy w celu potwierdzenia, że w celu ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przez spółkę stosuje się przepisy art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 10a PDOPrU, a tym samym w celu ustalenia wysokości odpisów amortyzacyjnych nie znajduje zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU. Zdaniem podatnika PDOPrU wyraźnie różnicuje dwa rodzaje wkładów niepieniężnych, tj. wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i wkład niepieniężny w innej postaci. Artykuł 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU ma zastosowanie do wkładów niepieniężnych w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a jednocześnie jego zapisy nie dają się powiązać z przepisami art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 10a. Jednocześnie spółdzielnia wskazała, że wartość początkowa środków trwałych i wartości niematerialnych, wchodzących w skład nabytego przez spółkę w drodze aportu przedsiębiorstwa, do rozliczenia którego zastosowano agio, nie odpowiada wartości przedsiębiorstwa, ponieważ w ramach przedsiębiorstwa nabyto również inne składniki majątkowe niestanowiące środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych oraz przejęto zobowiązania wpływające na wartość przedsiębiorstwa. Nie ma zatem możliwości zastosowania dla takiej sytuacji art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU, czyli ustalenia części wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych, która nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Dyrektor wskazał, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Jednak zdaniem organu przedmiotowy przepis nie odnosi się w ogóle do kwestii ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ale dotyczy kwalifikacji prawnej tych odpisów – wyłącza część z nich z kategorii kosztów uzyskania przychodów. Stanowi on przy tym jedynie o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego. W konsekwencji literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU wskazuje, że nie ma on zastosowania w przypadku odpisów dokonywanych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego przez podatnika w formie wkładu niepieniężnego.
Komentarz podatkowy
Przedstawiona interpretacja dotyczy problematyki odpisów amortyzacyjnych od wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki kapitałowej z zastosowaniem agio. W szczególności wiele wątpliwości praktycznych budzi rozstrzygnięcie, czy art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) PDOPrU wykluczający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości początkowej środków trwałych, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego w zamian za nabyte udziały, ma zastosowanie w sytuacji, w której przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. O wadze problemu [...]