Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 8.5.2008 r.1 Nie ma możliwości zaliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego w celu wypłaty dywidendy do kosztów podatkowych. (…) Wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu. Nie jest też związana z utrzymaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów. Tym samym dywidenda nie stanowi kosztu podatkowego w spółce wypłacającej (…). Również wydatki związane z kredytem zaciągniętym na wypłatę dywidendy w postaci odsetek, prowizji i innych opłat, jako związane z kategorią wydatków niebędących kosztami uzyskania przychodów, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 PDOPrU. |
Stan faktyczny
Spółka zamierzała wypłacić swoim akcjonariuszom dywidendę. Wobec faktu, że spółka przeznaczała znaczną część środków pieniężnych na rozwój oraz bieżącą działalność, istniało ryzyko, że wypłata dywidendy mogła doprowadzić do utraty płynności finansowej podatnika. Z tego też względu spółka zdecydowała się zaciągnąć kredyt bankowy, który zagwarantowałby utrzymanie płynności pomimo wypłaty środków pieniężnych na rzecz akcjonariuszy.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie, że kwota zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego w celu utrzymania płynności finansowej na moment wypłaty dywidendy może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem spółki na gruncie PDOPrU zaliczenie odsetek od pożyczki (kredytu) do kosztów uzyskania przychodów możliwe jest po łącznym spełnieniu następujących warunków:
– odsetki zostały faktycznie zapłacone,
– odsetki nie zostały wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 PDOPrU,
– środki pochodzące z pożyczki (kredytu), z którymi związane są odsetki, zostały wykorzystane na cele związane z prowadzoną działalnością pożyczkobiorcy w celu osiągnięcia przychodów bądź zabezpieczenia ich źródła.
W ocenie spółki w przedstawionym stanie faktycznym wszystkie powyższe warunki zostały spełnione. Podatnik wskazał w szczególności, że zgodnie z regulacjami PDOPrU nie uważa się za koszt uzyskania przychodów:
– odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji (art. 16 ust. 1 pkt 12 PDOPrU),
– odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 13 PDOPrU),
– odsetek od dopłat wnoszonych do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, a także odsetek od dywidend i innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 13a PDOPrU).
A contrario wszelkie pozostałe kategorie odsetek od pożyczek (kredytów) mogą stanowić dla pożyczkobiorcy koszt uzyskania przychodów, jeśli tylko pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Tym samym skoro PDOPrU nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) na wypłatę dywidendy, należy uznać, że w przedmiotowej sprawie zapłacone odsetki będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Dyrektor IS w Warszawie uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Organ podatkowy przyjął bowiem, że wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu, dywidenda nie jest również związana z utrzymaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Brak jest zatem nie tylko bezpośredniego, ale nawet pośredniego związku przyczynowego pomiędzy zapłaconymi odsetkami, prowizjami i innymi opłatami związanymi z zaciągniętym przez podatnika kredytem oraz osiąganymi przychodami.
Komentarz podatkowy
Dopuszczalność zaliczania do kosztów podatkowych odsetek (prowizji oraz innych opłat) od kredytów (pożyczek) zaciągniętych w celu utrzymania płynności finansowej przy wypłacie wspólnikom lub akcjonariuszom dywidendy budziła dotychczas spore wątpliwości. Część organów podatkowych podziela stanowisko Dyrektora IS w Warszawie zaprezentowane w powyższej interpretacji indywidualnej i przyjmuje, że tego rodzaju wydatki nie mają jakiegokolwiek związku z przychodem, wobec czego nie stanowią kosztów podatkowych2. Z drugiej strony [...]