Abstrakt
W wyroku z 15.5.2008 r. w sprawie Lidl Trybunał dość niespodziewanie i wbrew stanowisku Rzecznika Generalnego uznał, że państwo rezydencji nie jest zobowiązane do zezwolenia na dokonanie rozliczenia straty poniesionej przez zakład w innym państwie członkowskim, jeśli przedmiotowe straty mogą zostać rozliczone w przyszłości w tym drugim państwie. Niniejszy artykuł zawiera krytyczne omówienie wyroków Trybunału oraz przedstawia ich potencjalne konsekwencje dla polskiego podatnika.
Wstęp
Sprawa Marks & Spencer wzbudziła olbrzymie zainteresowanie kwestią, czy fundamentalne swobody gwarantowane przez Traktat o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej (dalej: TWE) zobowiązują państwa członkowskie do zezwolenia na ponadgraniczne rozliczanie strat zakładu położonego w innym państwie członkowskim1 w sytuacji, gdy uzyskiwane przez niego dochody podlegają wyłączeniu w państwie rezydencji na podstawie danej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO). W wydanym 28.2.2008 r. wyroku w sprawie Deutsche Shell ETS uznał, że państwo rezydencji musi uwzględnić straty zakładu wynikające z ujemnych różnic kursowych przypisanych do zakładu w sytuacji, gdy zakład zaprzestaje swej działalności. Z kolei w wyroku z 15.5.2008 r. w sprawie Lidl Trybunał dość niespodziewanie i wbrew stanowisku Rzecznika Generalnego uznał, że państwo rezydencji nie jest zobowiązane do zezwolenia na dokonanie rozliczenia straty poniesionej przez zakład w innym państwie członkowskim, jeśli przedmiotowe straty mogą zostać rozliczone w przyszłości w tym drugim państwie. Niniejszy artykuł zawiera krytyczne omówienie wyroków Trybunału oraz przedstawia ich konsekwencje dla polskiego podatnika.
Sprawa C-293/06 Deutsche Shell
Stan faktyczny oraz prawny
Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Niemcami a Włochami (dalej: niemiecko-włoska UPO) zyski osiągane przez zakład położony w jednym państwie należący do spółki z siedzibą w drugim państwie podlegają opodatkowaniu w państwie położenia zakładu. W przypadku spółek będących rezydentami Niemiec posiadających zakład we Włoszech podwójne opodatkowanie jest unikane poprzez zastosowanie metody wyłączenia, tj. dochód zakładu nie jest uwzględniany przy opodatkowywaniu spółki w Niemczech. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów niemieckich zarówno dodatnie, jak i ujemne różnice kursowe powstałe w związku z aprecjacją/dewaluacją wartości waluty, w której denominowany jest kapitał przekazany na finansowanie działalności zakładu, podlegają przypisaniu do zakładu. Z kolei zastosowanie metody wyłączenia w odniesieniu do zakładu jest interpretowane w ten sposób, że zarówno dochody, jak i straty zakładu w Luksemburgu są wyłączane z podstawy opodatkowania w Niemczech.
Deutsche Shell [dalej: DS], spółka kapitałowa z siedzibą w Niemczech, utworzyła w 1974 r. we Włoszech zakład w celu prowadzenia działalności związanej z poszukiwaniem oraz wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. W latach 1974–1991 DS wyposażała zakład w środki finansowe na działalność początkową (tzw. kapitał początkowy). W 1992 r. DS dokonała likwidacji zakładu, pozostały kapitał zakładu został zaś przekazany do Niemiec. Po przeliczeniu zwróconej kwoty na marki niemieckie i porównaniu jej z przekazanym kapitałem początkowym okazało się, że w wyniku deprecjacji lira powstała ujemna różnica kursową w wysokości 122 698 502 DEM, którą DS uwzględniła w swym rozliczeniu podatkowym. Przedmiotowa różnica kursowa nie została uwzględniona we Włoszech w ramach opodatkowania dochodów zakładu, ponieważ jego podstawę opodatkowania obliczano we włoskich lirach. Niemieckie władze podatkowe zakwestionowały uwzględnienie straty. Deutsche Shell odwołała się od tej decyzji do Sądu Finansowego w Hamburgu, który zdecydował się zapytać ETS, czy zgodną z zapisaną w TWE swobodą działalności gospodarczej jest praktyka Niemiec, które jako państwo rezydencji nie uwzględnia ujemnej różnicy kursowej, poniesionej przez niemiecką spółkę – w wyniku dewaluacji wartości kapitału, w jaki wyposażony został włoski zakład, przy obliczaniu podstawy opodatkowania, mimo że nie może być ona uwzględniona przy obliczaniu podstawy opodatkowania zakładu we Włoszech. Ponadto w razie negatywnej odpowiedzi Trybunał chciał również wiedzieć, czy zgodna ze swobodą działalności gospodarczej byłaby sytuacja, gdy w razie dokonania rozliczania straty w Niemczech zostałaby ona uwzględniona jedynie w części przekraczającej dochody zakładu, które zostały wyłączone z opodatkowania w Niemczech w trakcie jego działalności.
Wyrok ETS
a) istnienie ograniczenia
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału za ograniczenie swobody działalności gospodarczej należy uznać wszelkie działania, które zakazują korzystania z tej swobody, utrudniają je lub ograniczają jego atrakcyjność2. W szczególności, jak zauważył ETS, takie ograniczenia mogą spowodować przepisy podatkowe zniechęcające spółki do tworzenia w innych państwach członkowskich oddziałów lub spółek córek oraz do prowadzenia działalności za ich pośrednictwem3. Odnosząc się do stanu faktycznego przedmiotowej sprawy, Trybunał stwierdził, że przedmiotowe przepisy zwiększają ryzyko ekonomiczne ponoszone przez spółki z państw członkowskich, zamierzające prowadzić działalność gospodarczą w innych państwach członkowskich, gdy obowiązuje tam inna waluta niż w państwie pochodzenia4. W szczególności wskazano, że gdy przedsiębiorca wyposaża oddział w kapitał, musi stawić czoła nie tylko zwykłym ryzykom związanym z utworzeniem oddziału, ale również ponosić dodatkowe ryzyko natury podatkowej5. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zwrócił także uwagę na okoliczność, że powstała ujemna różnica kursowa nie została uwzględniona dla celów ustalenia podstawy opodatkowania DS ani w Niemczech, ani we Włoszech6. W związku z powyższym w ocenie Trybunału przedmiotowe przepisy stanowią ograniczenie swobody działalności gospodarczej7.
b) uzasadnienia ograniczenia
Oczywiście samo uznanie przez Trybunał, że dana praktyka stanowi ograniczenie wykonywania fundamentalnych swobód, nie oznacza automatycznie, że jest on sprzeczny z prawem wspólnotowym. W tym celu ETS stosuje test określony w wyroku w sprawie Gebhard składający się z 4 warunków, który pozwala ostatecznie ustalić, czy dana praktyka stanowi naruszenie prawa wspólnotowego8. Środki krajowe są uzasadnione, jeśli:
– są stosowane w sposób niedyskryminacyjny,
– są uzasadnione nadrzędnymi wymogami interesu publicznego,
– są właściwe dla zabezpieczenia osiągnięcia pożądanych celów,
– nie wykraczają poza to, co jest konieczne dla osiągnięcia celu9.
Jako uzasadnienia przedmiotowych przepisów rząd niemiecki wskazał na dwa argumenty: spójność (kohezja) systemu podatkowego oraz podział kompetencji podatkowych pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie. W odniesieniu do pierwszego argumentu podnoszono, że uwzględnienie ujemnej różnicy kursowej prowadziłoby do niespójności systemu podatkowego, ponieważ ewentualna dodatnia różnica kursowa osiągnięta w porównywalnej sytuacji nie zostałaby uwzględniona przy obliczaniu podstawy opodatkowania w Niemczech. Z kolei w przypadku drugiego argumentu wskazywano, że w wyniku dokonanego przez niemiecko-włoską UPO podziału kompetencji podatkowych państwa członkowskie zwolniły z opodatkowania dochody zakładów położonych na terytorium umawiających się państw, co wyklucza uwzględnienie omawianej ujemnej różnicy kursowej.
W odniesieniu do pierwszego argumentu Trybunał przyznał, że konieczność ochrony spójności systemu podatkowego in abstracto może uzasadniać ograniczenie wykonywania fundamentalnych swobód zagwarantowanych przez TWE10. Jednakże, aby takie uzasadnienie zostało zaakceptowane w konkretnej sprawie, konieczne jest wykazanie istnienia bezpośredniego związku między obniżeniem ciężaru podatkowego a wyrównaniem tego obniżenia za pomocą określonego obciążenia podatkowego11, w szczególności poprzez wykazanie ścisłej współzależności pomiędzy elementem możliwości obniżenia a elementem związanym z opodatkowaniem12. W odniesieniu do przedmiotowych przepisów ETS zwrócił uwagę, że dokonywanie porównania pomiędzy dodatnimi a ujemnymi różnicami kursowymi jest nieistotne, ponieważ pomiędzy tymi dwoma elementami nie istnieje żaden bezpośredni związek w rozumieniu dotychczasowego orzecznictwa Trybunału13. W szczególności wskazał, że brak uwzględnienia negatywnej różnicy kursowej przy obliczaniu podstawy opodatkowania DS nie jest wyrównany żadną korzyścią podatkową w państwie członkowskim, gdzie spółka ta ma swoją siedzibę ani w państwie członkowskim, gdzie położony jest jej zakład14. W odniesieniu do argumentu dotyczącego podziału kompetencji podatkowych pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie, ETS przypomniał, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem w przypadku braku przepisów harmonizujących na poziomie wspólnotowym państwa członkowskie zachowują uprawnienie do określania kryteriów opodatkowania dochodów i majątku mających na celu unikanie podwójnego opodatkowania15. W ocenie Trybunału uprawnienie to oznacza również, że [...]