Abstrakt
Postanowienie Naczelnika Wielkopolskiego US w Poznaniu z 19.6.2007 r.1 Udzielone podatnikowi skonto przez kontrahenta unijnego ze względu na wcześniejsze uregulowanie należności pomniejsza obrót z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Uzyskane skonto stanowi podstawę do obniżenia kwoty, jaką zobowiązany jest zapłacić nabywca w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów niezależnie od tego, czy kontrahent unijny udokumentuje jego udzielenie fakturą korygującą. |
Stan faktyczny
Podatnik dokonywał transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT) urządzeń od kontrahentów będących podatnikami w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Co do zasady, był on zobowiązany do uiszczenia na rzecz swojego kontrahenta zaliczki, a finalne rozliczenie transakcji nabycia towarów w ramach WNT następowało na podstawie otrzymanych od kontrahentów faktur. Zdarzały się jednak sytuacje, gdy wynagrodzenie należne zagranicznemu kontrahentowi zostało pomniejszone o przyznane podatnikowi skonto, pod warunkiem uiszczenia wynagrodzenia w wyznaczonym terminie. W takich przypadkach kontrahent nie wystawiał faktur korygujących, dokumentujących zmniejszenie obrotu z tytułu WDT.
W odniesieniu do powyższego stanu faktycznego podatnik wystąpił z wnioskiem o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą sposobu określenia podstawy opodatkowania WNT, w przypadku gdy należność wynikająca z faktury może zostać pomniejszona o przyznane mu skonto. Zdaniem podatnika w takiej sytuacji podstawę opodatkowania stanowi kwota, jaką jest on faktycznie zobowiązany zapłacić z tytułu zrealizowanej dostawy, pomimo że zagraniczny kontrahent nie wystawi faktury korygującej.
Naczelnik Wielkopolskiego US w Poznaniu uznał stanowisko podatnika za właściwe. W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, że udzielenie podatnikowi skonto przez kontrahenta unijnego ze względu na wcześniejsze uregulowanie należności pomniejsza obrót z tytułu WNT. Uzyskane skonto stanowi bowiem podstawę do obniżenia kwoty, jaką nabywca zobowiązany jest zapłacić za WNT i to niezależnie od tego, czy kontrahent unijny udokumentuje jego udzielenie fakturą korygującą, czy też nie. Naczelnik podkreślił, że wobec braku faktury korygującej wystawionej przez kontrahenta unijnego podatnik powinien dysponować dokumentacją uzasadniającą obniżenie obrotu z tytułu WNT, która umożliwi mu uwzględnienie tej okoliczności na fakturze wewnętrznej.
Komentarz podatkowy
Wskazane w powyższej interpretacji stanowisko organu podatkowego zasługuje na aprobatę2. Zgodnie z art. 31 ust. 1 VATU podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Jak wynika z art. 31 ust. 3 w zw. z art. 29 ust. 4 VATU, obrót w przypadku WNT zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skonto) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Na podstawie powyższych regulacji należy uznać, że [...]