Monitor Podatkowy

nr 5/2008

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (interpretacja podatkowa)

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, doktorantką w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim, prawnikiem w kancelarii Jeschke, Rentflejsz, Dasiewicz.
Marcin S. Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorantem w zakresie prawa handlowego na Uniwersytecie Warszawskim, prawnikiem w Kancelarii Prawniczej SALANS.
Abstrakt

Struktura, w ramach której funkcjonują posiadane przez Wnioskodawcę podmioty (market i restauracja), pozwala uznać zbywany market za zorganizowaną część przedsiębiorstwa – o której mowa w ustawie o PDOPrU – a nie za przedsiębiorstwo lub zakład samodzielnie sporządzający bilans (o których mowa w art. 6 pkt 1 VATU).
Wobec faktu, iż VATU wyłącza z opodatkowania transakcje dotyczące przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans, zbycie takich podmiotów nie wiąże się z obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku VAT. Mając na względzie, iż takich podmiotów w przedmiotowej sprawie nie stwierdzono, czynność sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa winna być opodatkowana podatkiem VAT.
Obowiązujący stan prawny nie określa, czy faktura VAT dokumentująca jedną transakcję powinna zawierać odrębne pozycje na każdy ze składników przedsiębiorstwa lub części. Konsekwencją czego wnioskodawca może wystawić fakturę zawierającą jedną pozycję „zorganizowana część przedsiębiorstwa” i opodatkować stawką 22%.
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Poznaniu z 8.2.2008 r.