Abstrakt
Postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego US w Warszawie z 18.6.2007 r.1 Zwolnieniu z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 PDOFizU podlegać mogą przychody uzyskiwane przez pracowników z tytułu udziału w pozaszkolnych formach kształcenia pod warunkiem spełnienia wynikających z przepisów rozporządzeń warunków, w tym także warunku posiadania przez organizatora kształcenia odpowiedniej akredytacji. |
Stan faktyczny
Pracownicy podatnika uczestniczyli w szkoleniach, których celem było podniesienie ich kwalifikacji i poszerzenie umiejętności zawodowych związanych z wykonywaną przez nich pracą. Wskazane szkolenia były zróżnicowane pod względem intensywności oraz czasu ich trwania. Pracownicy podatnika byli na nie oddelegowywani, a koszty szkoleń pokrywane były w całości bezpośrednio przez podatnika. Wszystkie szkolenia były związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, a w szczególności z charakterem pracy wykonywanej przez danych pracowników. Organizatorami szkoleń, co do zasady, były firmy szkoleniowe, które specjalizowały się w przeprowadzaniu szkoleń, jednakże nie widniały w ewidencji miejscowego kuratorium oświaty jako niepubliczne placówki oświatowe.
Na podstawie powyższego stanu faktycznego podatnik wystąpił o interpretację przepisów prawa podatkowego do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego US w Warszawie w przedmiocie dopuszczalności zastosowania do przychodów pracowników z tytułu uczestnictwa w szkoleniach zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 90 PDOFizU. Zdaniem podatnika przychody pracowników z tytułu uczestnictwa w szkoleniach, na które są oddelegowywani przez pracodawcę, podlegają zwolnieniu od PDOFiz. Wskazane zwolnienie jest bowiem niezależne od posiadania akredytacji przez podmiot przeprowadzający szkolenia pracowników.
Naczelnik US nie podzielił stanowiska podatnika i uznał, że posiadanie przez podmioty przeprowadzające szkolenia pracownicze akredytacji, stanowi warunek konieczny do zastosowania zwolnienia PDOFiz, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 PDOFizU. Organ podatkowy wskazał, iż ustawodawca w sposób bardzo szeroki ukształtował definicję przychodów ze stosunku pracy, zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 PDOFizU za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Jednocześnie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 PDOFizU, wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika wolna jest od opodatkowania, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługującym pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Zdaniem naczelnika, odrębnymi przepisami, o których mowa w przywołanym powyższej art. 21 ust. 1 pkt 90 PDOFizU, jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych2. W celu zaś stwierdzenia, czy dane szkolenie jest pozaszkolną formą kształcenia, należy, w opinii naczelnika, sięgnąć do innego rozporządzenia, a mianowicie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3.2.2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych3. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia z 2006 r., uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia: kurs, kurs zawodowy, seminarium lub też praktyka zawodowa.
Tym samym, jak wskazał organ podatkowy, zwolnieniu z PDOFizU podlegać będą przychody uzyskiwane przez pracowników z tytułu uczestnictwa w szkoleniach, pod warunkiem że szkolenia te stanowią jedną z powyżej wskazanych form kształcenia pozaszkolnego. Ponadto aby konkretną formę kształcenia uznać za mieszczącą się w powyższym katalogu, musi być ona prowadzona przez podmiot, o którym mowa w § 1 pkt 2 rozporządzenia z 2006 r., a więc organizatora kształcenia, tj. publiczną lub niepubliczną placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, a także osobę prawną i fizyczną prowadzącą działalność oświatową, obejmującą prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, dla której uzyskała akredytację. W konsekwencji do objęcia przychodów pracowników z tytułu uczestnictwa w powyższych formach kształcenia pozaszkolnego zwolnieniem w PDOFizU wymagana jest akredytacja ich organizatora.
Komentarz podatkowy
Analizowane zagadnienie dotyczące zwolnienia od opodatkowania PDOFiz przychodów pracowników z tytułu uczestnictwa w szkoleniach wywołuje wiele kontrowersji z uwagi na fakt, że zmianie uległa dotychczasowa linia interpretacyjna organów podatkowych w tym zakresie4. Zgodnie z wcześniejszymi interpretacjami, przychody pracowników z tytułu uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach uznawane były, co do zasady, za zwolnione z PDOFiz5. Obecnie organy podatkowe stoją na stanowisku, że jedynie [...]