Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 29.9.2008 r.1 Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 PDOFizU, tj. kapitałów pieniężnych, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną albo wkładów do spółdzielni. Nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej (tj. spółki komandytowo-akcyjnej). Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU dotyczy źródła przychodów, jakim jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości. Jednocześnie w ust. 2 pkt 2 tegoż przepisu wprost zapisano, że ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Z treści powołanego przepisu jednoznacznie wynika zatem, że wniesienie nieruchomości do spółki osobowej jest bezwzględnie formą odpłatnego zbycia, a jedynie nie powoduje powstania przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU. Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład żadnych skutków podatkowych w momencie jego wniesienia, gdyż czynność ta nie generuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. |
Stan faktyczny
Podatnik będący osobą fizyczną był właścicielem niezabudowanej nieruchomości gruntowej, którą planował wnieść jako wkład niepieniężny do spółki komandytowo-akcyjnej. W zamian za wkład wnioskodawca miał objąć akcje w spółce, stając się jej akcjonariuszem. Podatnik dokonał wyceny przedmiotowej nieruchomości i określona w ten sposób wartość rynkowa nieruchomości miała zostać wskazana w umowie spółki oraz w jej księgach jako wartość wniesionego przez niego wkładu.
Na gruncie opisanego zdarzenia przyszłego podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie konsekwencji podatkowych związanych z wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej. Zdaniem wnioskodawcy aport nieruchomości do spółki osobowej jest zdarzeniem neutralnym podatkowo. Argumentami przemawiającymi za przyjęciem zaprezentowanego stanowiska w ocenie podatnika jest to, że po pierwsze, przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 PDOFizU do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza jedynie nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni mieszkaniowej objętych w zamian za wkład niepieniężny. A zatem nie znajduje on zastosowania do aportów wnoszonych do spółek osobowych, nawet wówczas, gdy w zamian za aport obejmowane są akcje w spółce osobowej. Po drugie, wniesienie wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej nie spowoduje powstania u wnioskodawcy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) PDOFizU, gdyż w przypadku aportu nie dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości. Wreszcie po trzecie, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej nie prowadzi do powstania u wnioskodawcy przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 PDOFizU. Przepis art. 20 ust. 1 PDOFizU nie wymienia wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej w otwartym katalogu przychodów z innych źródeł, a objęcie akcji w zamian za aport do spółki osobowej nie spełnia ogólnej definicji przychodu zawartej w art. 11 ust. 1 PDOFizU, więc tym bardziej nie można go zaliczyć do przychodu z innych źródeł.
Dyrektor IS w Katowicach podzielił stanowisko wnioskodawcy, potwierdzając, że wniesienie nieruchomości do spółki osobowej nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania. Organ podatkowy uznał natomiast, że przywołana przez podatnika argumentacja jest nieprawidłowa. Dyrektor podkreślił, iż za przychód z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 PDOFizU uważa się jedynie nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny. A zatem z hipotezy tego przepisu wyłączone zostało wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Jednocześnie organ stwierdził, że aport nieruchomości do spółki osobowej stanowi jej odpłatne zbycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) PDOFizU. Jednakże z treści art. 10 ust. 2 pkt 2 PDOFizU wynika, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Wobec powyższego wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej nie skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) PDOFizU.
Ponadto zdaniem dyrektora niedopuszczalny jest pogląd, że skoro art. 17 ust. 1 pkt 9 PDOFizU nie wymienia wnoszenia aportu do spółek osobowych, to wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w ogóle nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania. Jak wskazano bowiem w uzasadnieniu interpretacji indywidualnej, nie należy zapominać, że przedmiotem aportu do spółki osobowej mogą być oprócz nieruchomości również inne rzeczy lub prawa. To, że odpłatne zbycie nieruchomości wnoszonej do spółki osobowej nie jest źródłem przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU, nie daje podstaw do formułowania przez wnioskodawcę generalnej zasady, zgodnie z którą wnoszenie wkładów do spółki osobowej nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania. W zależności bowiem od przedmiotu aportu, do oceny konsekwencji podatkowych, jakie się z nim wiążą, zastosowanie mogą mieć różne przepisy PDOFizU.
Komentarz podatkowy
W ostatnim czasie organy podatkowe wydają wiele sprzecznych ze sobą interpretacji w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z wnoszeniem do spółek osobowych wkładów niepieniężnych (aportów). Część organów podatkowych utrzymuje dotychczasową linię interpretacyjną, zgodnie z którą wniesienie aportu do spółki osobowej jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu. Inne z kolei, w tym między innymi Dyrektor IS w Katowicach w komentowanej interpretacji, twierdzą, że aport wnoszony do spółki osobowej stanowi odpłatne zbycie składników rzeczowych (majątkowych), którego konsekwencje podatkowe uzależnione są od tego, co stanowi przedmiot aportu. Mając na względzie powszechność spółek osobowych w obrocie gospodarczym, powyższe rozbieżności mają istotne znaczenie praktyczne.
Wydaje się, że w obowiązującym stanie prawnym [...]