Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 9.6.2008 r.1 Skoro wnoszone dopłaty nie są przychodem, to tym samym związanych z nimi wydatków również nie można uznać za koszty uzyskania przychodu. Wydatki te nie mogą być bowiem postrzegane jako poniesione „w celu uzyskania przychodu”, jeśli pozostają w związku z czymś, co z woli ustawodawcy za przychód nie zostało uznane. Pogląd przeciwny w tym zakresie byłby uzasadniony jedynie o tyle, o ile obowiązujący porządek prawny wyraźnie dopuszczałby taką możliwość, natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych ani też żaden inny akt prawny rozwiązania takiego jednak nie przewidują. Pożyczka zaciągana przez spółkę ma na celu zwiększenie źródeł jej finansowania, dlatego wydatki związane z jej uzyskaniem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ich poniesienie ma bowiem pośrednio na celu uzyskanie przychodów przez spółkę. Takiego związku nie można doszukać się w przypadku wnoszenia dopłat do spółki, ponieważ zgodnie z art. 178 KSH do wnoszenia dopłat zobowiązani są wspólnicy spółki. |
Stan faktyczny
Wspólnicy wnieśli do spółki dopłaty, które zostały wykorzystane na spłatę pożyczki zaciągniętej na zakup nieruchomości. W związku z wniesieniem dopłat spółka zapłaciła ciążący na niej z tego tytułu podatek od czynności cywilnoprawnych oraz poniosła wydatki związane z obsługą prawną w zakresie przygotowania i podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników o wniesieniu dopłat. Na podstawie powyższego stanu faktycznego spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji co do dopuszczalności zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z uiszczonym PCC oraz obsługą prawną.
Zdaniem spółki otrzymanie przez nią środków pieniężnych z tytułu dopłat jest jedną z form pozyskania kapitału niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli środki pieniężne są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej i ich wydatkowanie ma zmierzać do osiągnięcia przychodu przez podatnika, to wydatki (koszty) związane z ich pozyskaniem stanowią koszty uzyskania przychodu. Fakt, że środki otrzymane na podstawie wniesionych dopłat nie stanowią dla podatnika przychodu, nie może mieć wpływu na ocenę, czy zapłacony z tego tytułu PCC oraz wydatki związane z obsługą prawną stanowią koszty uzyskania przychodu. Podatnik wskazał ponadto, że podobnie jak w przypadku dopłat, również w przypadku zaciągnięcia pożyczki uzyskane środki pieniężne nie stanowią przychodu na gruncie PDOPr. W odniesieniu do PCC zapłaconego w związku z zawartą umową pożyczki organy podatkowego nie mają wątpliwości, że stanowi on koszt uzyskania przychodu. Dla potwierdzenia powyższego poglądu spółka przywołała stanowisko Naczelnika US Warszawa Wola zawarte w postanowieniu z 2.2.2006 r., w którym organ uznał, iż prowadząc działalność gospodarczą, podatnik ponosi również koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami, w opisanym przypadku m.in. uiszczony przez spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych (w części dotyczącej kwoty pożyczki przeznaczonej na działalność bieżącą), ale ich poniesienie jest związane z funkcjonowaniem firmy oraz prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym przypadku koszty te dotyczą zwiększenia źródeł finansowania działalności gospodarczej i tym samym stanowią koszt uzyskania przychodu2. W ocenie spółki poniesione przez nią wydatki związane z PCC oraz obsługą prawną stanowią koszty pośrednie, jednakże fakt braku możliwości powiązania ich z konkretnymi przychodami nie zmienia ich kwalifikacji jako kosztu uzyskania przychodu.
Dyrektor IS w Warszawie nie podzielił stanowiska podatnika. W jego ocenie ustawodawca jednoznacznie wyłączył dopłaty z kosztów uzyskania przychodu, jak również z przychodów, co oznacza, że wniesienie dopłat oraz ich zwrot jest neutralny podatkowo na każdym etapie. Ponadto brak jest w PDOPrU przepisów, z których wynikałoby, że wniesienie dopłaty w którymś momencie, np. w chwili zbycia udziałów przez wspólnika (jeżeli wcześniej nie został dokonany zwrot dopłat), stają się kosztem uzyskania przychodu. W związku z tym, że wnoszone dopłaty nie są przychodem, to tym samym związanych z nimi wydatków nie można uznać za koszty uzyskania przychodu. Wydatki te nie mogą być bowiem postrzegane jako poniesione w celu uzyskania przychodu, jeżeli pozostają w związku z wpływami, które z woli ustawodawcy nie stanowią przychodu.
Odnosząc się do argumentacji spółki dotyczącej potrącalności wydatków na PCC z tytułu pożyczki, Dyrektor IS w Warszawie stwierdził, że pożyczka zaciągana przez spółkę ma na celu zwiększenie źródeł jej finansowania, dlatego wydatki związane z jej uzyskaniem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Takiego związku nie można, zdaniem organu, doszukać się natomiast w przypadku wnoszenia dopłat do spółki, ponieważ zgodnie z art. 178 KSH do wnoszenia dopłat zobowiązani są wspólnicy spółki. Zatem wydatki opisane we wniosku nie mają na celu osiągnięcia przychodu przez spółkę i nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Komentarz podatkowy
Dopłaty stanowią jedną z trzech zasadniczych obok pożyczki oraz podwyższenia kapitału zakładowego form dofinansowania (finansowania) prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej. Możliwość wniesienia dopłat została przewidziana jedynie w [...]