Abstrakt
Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 3.9.2008 r.1 Poprzez wniesienie papierów wartościowych lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego, w zamian za jednostki uczestnictwa, dochodzi do ich zbycia na rzecz funduszu oraz do jednoczesnego nabycia innych papierów wartościowych – jednostek uczestnictwa. Wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych przez podatników w zamian za udziały stanowi jego przychód na dzień objęcia certyfikatów zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 PDOPrU. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 PDOPrU, powstanie koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w związku z nabyciem certyfikatów inwestycyjnych. Wydatki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych, również na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 PDOPrU, odpowiadające wysokością wartości udziałów wniesionych do funduszu wraz z innymi ewentualnymi wydatkami stanowić będą koszt uzyskania przychodu w momencie zbycia, odkupienia lub umorzenia certyfikatów inwestycyjnych. |
Stan faktyczny
Spółka posiadająca udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zamierzała je wnieść do zamkniętego funduszu inwestycyjnego w celu nabycia certyfikatów uczestnictwa tego funduszu. W związku z powyższym spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację, w którym sformułowała pytania dotyczące następujących kwestii:
1) momentu powstania przychodu z tytułu objęcia certyfikatów inwestycyjnych,
2) sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodu przy nabyciu certyfikatów inwestycyjnych, (które w przyszłości będą podlegały zbyciu) objętych w zamian za wniesione do funduszu inwestycyjnego udziały.
Zdaniem podatnika objęcie certyfikatów inwestycyjnych za udziały jest zdarzeniem neutralnym podatkowo, które nie stanowi na gruncie przepisów PDOPrU czynności podlegającej opodatkowaniu. Objęcia certyfikatów inwestycyjnych za udziały nie można uznać w szczególności za sprzedaż ani za wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w rozumieniu PDOPrU, którym jest jedynie wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej lub spółdzielni. Do powstania przychodu dochodzi zatem dopiero na etapie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych.
Kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych jest historyczny koszt nabycia udziałów wniesionych do funduszu. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 PDOPrU w opinii spółki jednoznacznie przemawia za uznaniem wydatków na objęcie certyfikatów inwestycyjnych za koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia lub wykupu. Ze względu na fakt, iż przedmiotowe certyfikaty inwestycyjne spółka nabędzie w zamian za wniesienie do funduszu inwestycyjnego udziałów, koszt ich nabycia należy ustalić na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie tych udziałów.
Dyrektor IS w Warszawie nie podzielił stanowiska podatnika, uznając zaprezentowaną przez niego we wniosku wykładnię za nieprawidłową. Zdaniem organu podatkowego na skutek wniesienia papierów wartościowych lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego dochodzi do ich zbycia na rzecz funduszu w zamian za wydane certyfikaty inwestycyjne. W związku z tym wartość certyfikatów inwestycyjnych nabytych przez spółkę w zamian za udziały stanowić będzie jej przychód zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 PDOPrU. Jednocześnie kosztem uzyskania przychodu z tytułu dokonanego zbycia na rzecz funduszu inwestycyjnego udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będą, jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 8 PDPOrU, wydatki poniesione na ich nabycie. Z kolei wydatki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych odpowiadające wartości udziałów wniesionych do funduszu wraz z innymi wydatkami stanowić będą koszty uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia.
Komentarz podatkowy
Zasady funkcjonowania funduszy inwestycyjnych oraz kwestie związane z nabywaniem jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych funduszy zostały uregulowane w ustawie o funduszach inwestycyjnych (dalej: FInwU)2. Zgodnie z art. 3 FInwU fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. Posiadane przez uczestników funduszy inwestycyjnych, którymi mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne reprezentują prawa majątkowe uczestników funduszu określone w ustawie oraz statucie funduszu. Jednostki uczestnictwa oraz certyfikaty inwestycyjne są nabywane przez uczestników w zamian za wpłaty pieniężne oraz niepieniężne w postaci: [...]