Abstrakt
Postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego US w Radomiu z 27.9.2007 r.1 Nominalna wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa powoduje po stronie wnoszącego powstanie przychodu dla celów podatkowych, tzw. aport opodatkowany na wejściu. Ustalając wartość ww. przychodu, należy uwzględnić przepisy art. 14 ust. 1–3 PDOPrU (…). Z odesłania takiego wynika, że ustalenie nominalnej wartości udziału, a w konsekwencji również przychodu, nie może odbywać się na zasadzie dowolności. Wartość ta powinna zasadniczo odpowiadać realnej wartości rynkowej (zbywczej) przedmiotu aportu w momencie jego wnoszenia do spółki. Wobec tego objęcie udziałów w spółce o nominalnej wartości znacznie niższej niż wartość nominalna wnoszonych udziałów innej spółki winno być udokumentowane wskazaniem obiektywnych przyczyn i czynników uzasadniających zawarcie takiej transakcji. |
Stan faktyczny
Spółka planowała wnieść do spółki z o.o. aport w postaci zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, niestanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wartość nominalna udziałów, które miał otrzymać podatnik, miała być znacząco niższa niż wartość rynkowa aportu.
Na podstawie powyższego stanu faktycznego spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy otrzymując udziały o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej zespołu składników, będzie mogła przyjąć jako swój przychód wartość nominalną objętych udziałów. Zdaniem podatnika przychodem podatkowym będzie jedynie wartość nominalna udziałów, natomiast okoliczność, iż wartość rynkowa przedmiotu aportu będzie wyższa od wartości nominalnej, nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia dla celów podatkowych. Jak wskazano we wniosku, ustalony parytet wymiany jest wynikiem faktu, że należało spółce wydać taką liczbę udziałów, aby po dokonaniu przez nią aportu wszyscy wspólnicy dysponowali właściwym udziałem w kapitale zakładowym, który odzwierciedlałby wartość ich wkładów do spółki. W przypadku obejmowania udziałów w spółce liczba nabywanych udziałów powinna odpowiadać wartości wnoszonego wkładu w odniesieniu do wartości spółki. Wówczas gdy wartość rynkowa spółki jest wyższa od wartości kapitału zakładowego, co do zasady, nowe emisje udziałów czy akcji obejmowane są powyżej ich wartości nominalnej. Spółka podniosła również, że art. 14 ust. 1–3 PDOPrU należy stosować „odpowiednio”, co oznacza, że usprawiedliwioną przyczyną ustalenia wartości nominalnej wydawanych udziałów w wysokości mniejszej od wartości rynkowej aportu może być ustalony parytet w celu zachowania proporcji, w jakich poszczególni udziałowcy powinni uczestniczyć w kapitale zakładowym spółki w stosunku do swoich udziałów.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego US w Radomiu uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazano jednak, iż ustalenie przychodu podatkowego z tytułu objęcia udziałów nie może być ustalone na zasadzie dowolności, wobec czego objęcie udziałów w spółce o nominalnej wartości znacznie niższej niż wartość nominalna wnoszonych udziałów innej spółki powinno wynikać z obiektywnych przyczyn i czynników uzasadniających zawarcie takiej transakcji. W szczególności, zdaniem organu podatkowego, zawarcie niekorzystnej z finansowego punktu widzenia umowy już w dniu jej podpisania wymaga uzasadnienia strategii działania podatnika i wskazania oczekiwanych korzyści z tej transakcji. Natomiast brak właściwego uzasadnienia będzie oznaczać, że cena udziałów wyrażona w umowie nie jest zaniżona z powodu zaniżenia uzyskanego przychodu.
Komentarz podatkowy
Ustalenie wysokości przychodu podatkowego z tytułu objęcia akcji czy udziałów w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci aniżeli przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część budzi wiele wątpliwości. Wniesienie aportu traktowane jest do celów podatkowych jako odpłatne zbycie składników majątkowych i stanowi tzw. aport opodatkowany na wejściu (w odróżnieniu od tzw. aportu opodatkowanego na wyjściu, w przypadku gdy jego przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część). Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 PDOPrU u wspólnika będącego osobą prawną przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objęta w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jednocześnie, przy ustalaniu przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za aport „odpowiednie” zastosowanie znajduje [...]