Monitor Podatkowy

nr 10/2008

Czy odsetki od pożyczek stanowią koszt podatkowy w momencie kapitalizacji?

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, współpracuje z Kancelarią Podatkową Jeschke Rentflejsz Dasiewicz.
Marcin S. Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorantem w Katedrze Prawa Handlowego WPiA UW, współpracuje z Kancelarią Prawniczą SALANS.
Abstrakt

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Poznaniu z 24.6.2008 r.1

Kwestię kosztów uzyskania przychodów z tytułu odsetek od zobowiązań reguluje art. 16 ust. 1 pkt 11 PDOPrU. Przepis ten stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zatem aby odsetki od zobowiązań można było uznać za koszt podatkowy, powinny zostać w rzeczywistości zapłacone. W związku z powyższym tylko poniesienie wydatku z tego tytułu daje możliwość zaliczenia ich w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest kapitalizacja ­odsetek od pożyczek (kredytów). Odsetki skapitalizowane są bowiem u pożyczkobiorcy (kredytobiorcy) kosztem uzyskania przychodów w dacie kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) PDOPrU).

Stan faktyczny

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik dokonywał wielu transakcji ze swoją spółką matką. W związku z nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez podatnika spółka matka naliczała odsetki ustawowe i co pewien czas na mocy porozumienia stron dochodziło do ich kapitalizacji. Kwota odsetek była doliczana do kwoty głównej zobowiązania, a następnie spółka matka naliczała odsetki od łącznej kwoty, a więc od kwoty głównej powiększonej o kwotę skapitalizowanych odsetek.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną w celu potwierdzenia, że skapitalizowane odsetki mogą stanowić koszt podatkowy dopiero w chwili ich faktycznej zapłaty. Zdaniem spółki, na gruncie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) PDOPrU, odsetki od pożyczek (kredytów) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli zostały faktycznie zapłacone, a wydatek na ich spłatę został poniesiony w celu uzyskania przychodów. Podatnik wskazał, że art. 16 ust. 1 pkt 11 PDOPrU, który potwierdza kasową metodę rozliczania odsetek, obejmuje od­setki od wszelkich zobowiązań, natomiast art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a) PDOPrU dotyczy jedynie odsetek od pożyczek lub kredytów. Skoro jednak w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym mamy do czynienia z kapitalizacją odsetek od zobowiązań ­handlowych, to zastosowania nie powinien znaleźć art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) PDOPrU, a jedynie art. 16 ust. 1 pkt 11 PDOPrU. W konsekwencji, skapitalizowane odsetki mogą stanowić koszt podatkowy dopiero w chwili ich faktycznej zapłaty.

Dyrektor IS w Poznaniu uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z ogólnymi zasadami rozpoznawania kosztów podatkowych dany wydatek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, o ile:

– został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

– został poniesiony przez podatnika i pozostaje w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą,

– jest definitywny (rzeczywisty),

– nie jest wydatkiem wymienionym w art. 16 ust. 1 PDOPrU,

– został właściwie udokumentowany.

Dyrektor wskazał, że na gruncie PDOPrU, co do zasady, aby odsetki od zobowiązań można było uznać za koszt podatkowy, powinny one zostać faktycznie zapłacone. Wyjątkiem od powyższej zasady jest kapitalizacja odsetek od pożyczek (kredytów), wtedy bowiem odsetki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji. Organ podatkowy uznał, że na gruncie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego możliwe jest potrącenie odsetek już w momencie ich kapitalizacji i podatnik nie musi czekać do ich faktycznej zapłaty.

Komentarz podatkowy

Kwestia momentu zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów podatkowych budzi wiele wątpliwości. Część organów podatkowych oraz sądów administracyjnych prezentuje pogląd, iż skapitalizowane odsetki mogą stanowić koszt podatkowy dopiero w chwili ich faktycznej zapłaty. I tak przykładowo [...]