Abstrakt
Interpretacja Ministra Finansów z 27.3.2007 r.1
Zakupione z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży opodatkowanej towary handlowe, wnoszone następnie aportem do spółki, w żadnym momencie nie posłużyły wykonywaniu działalności opodatkowanej. Zatem warunek konieczny do uzyskania prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 VATU, nie zostaje w rezultacie zrealizowany.
Zmiana przeznaczenia środków trwałych polegająca na wykorzystaniu ich do wykonania czynności zwolnionej, jaką jest wniesienie aportem towarów do spółki prawa handlowego lub cywilnego, powoduje zmianę prawa do odliczeń. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 91 ust. 7 VATU, należy skorygować odliczony podatek odpowiednio stosując art. 91 ust. 1–5 VATU.
Stan faktyczny
W związku z licznymi wątpliwościami i rozbieżnościami interpretacyjnymi w zakresie konieczności dokonywania korekty podatku VAT w przypadku aportu towarów handlowych oraz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, Minister Finansów zdecydował się na wydanie ogólnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zdaniem Ministra, wniesienie aportu stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 VATU, która – w oparciu o art. 2 pkt 22 VATU – mieści się w definicji sprzedaży dla celów VATU. Jednocześnie, zgodnie z § 8 ust. 6 rozporządzenia wykonawczego do VATU2, czynność wniesienia aportem określonych składników majątkowych objęta jest zwolnieniem od podatku VAT.
Stosownie do art. 86 ust. 1 VATU, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zdaniem Ministra, towary handlowe zakupione z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, które w żadnym momencie nie posłużyły wykonywaniu działalności opodatkowanej, lecz zostały wniesione aportem do spółki, stają się przedmiotem czynności zwolnionej. Tym samym, nie zostaje zrealizowany warunek konieczny do uzyskania prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 VATU. Niezbędne zatem staje się skorygowanie wcześniej odliczonego podatku VAT.
Z kolei w odniesieniu do innych towarów, w tym w szczególności środków trwałych, wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, obowiązek korekty podatku VAT w przypadku dokonania aportu tych środków wynika, w ocenie Ministra, z art. 91 ust. 7 VATU. Zgodnie z tym przepisem, zasady korygowania rozliczeń podatkowych z tytułu podatku VAT określone w art. 91 ust. 1–5 VATU znajdują odpowiednie zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik miał prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego i dokonał takiego odliczenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do odliczenia podatku VAT. Podatnikowi wykorzystującemu środki trwałe wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w całości. Jednakże, wszelka zmiana przeznaczenia środków trwałych polegająca na wykorzystaniu ich do wykonania czynności zwolnionej, jaką jest wniesienie środków trwałych aportem do spółki, powoduje zmianę prawa do odliczenia podatku VAT. W takiej sytuacji, zdaniem Ministra, zgodnie z art. 91 ust. 7 VATU, należałoby skorygować odliczony podatek odpowiednio stosując art. 91 ust. 1–5 VATU.
Komentarz podatkowy
Komentowana interpretacja Ministra Finansów ma ogromne znaczenie dla podatników, wpływa bowiem na podejmowane przez nich decyzje w zakresie transferu składników majątku pomiędzy różnymi podmiotami3. Zważyć należy, iż dotychczas zdecydowana większość organów podatkowych uznawała, iż wniesienie aportu nie rodzi obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego4. Takie stanowisko [...]