Monitor Podatkowy

nr 4/2007

Definicja robót budowlano-montażowych na gruncie VATU

Anna Pęczyk-Tofel
Autorka jest aplikantką radcowską w Warszawie, doktorantką w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Marcin Stanisław Tofel
Autor jest aplikantem radcowskim w Warszawie, doktorantem w zakresie prawa handlowego na Uniwersytecie Warszawskim, prawnikiem w Kancelarii Prawniczej SALANS
Abstrakt

Decyzja Dyrektora IS w Warszawie z 29.12.2006 r.1

Produkcja i montaż skrzynek pocztowych przez producenta nie stanowi usługi budowlano-montażowej ani remontowej, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) VATU, a tym samym nie podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Negatywna opinia Strony co do sposobu sklasyfikowania czynności przez organ statystyczny nie może być dla organów podatkowych podstawą do ich negowania. Organy skarbowe nie są bowiem właściwe do klasyfikowania czynności wykonywanych przez podatników, a tym bardziej do podważania opinii organów statystycznych.

Stan faktyczny

Przedmiotem działalności podatnika była produk­cja i montaż skrzynek pocztowych w budynkach miesz­kaniowych. Podatnik wystąpił do Naczelnika I MUS w Warszawie z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji potwierdzającej, iż wyprodukowanie i montaż skrzynek pocztowych stanowi usługę budowlano-montażową, natomiast montaż skrzynek pocztowych zakupionych przez klienta usługę remontowo-budowlaną. Obie z powyższych usług winny podlegać opodatkowaniu 7% stawką VAT na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) VATU. Do złożonego wniosku podatnik załączył opinię Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi z 6.12.2004 r., zgodnie z którą świadczo­ne przez niego usługi nie zostały zaklasyfikowane ani do usług budowlano-montażowych ani remontowo-budowlanych2.

W postanowieniu z 19.4.2006 r. Naczelnik uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe3. W jego ocenie, wykonywane przez podatnika czynności nie mieszczą się w definicji robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 VATU. Postanowienie Naczelnika zostało utrzymane w mocy przez Dyrektora IS w Warszawie. W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż negatywna opinia podatnika co do sposobu sklasyfikowania czynności przez organ statystyczny nie może być dla organów podatkowych podstawą do ich negowania, organy te nie są bowiem właściwe do klasyfikowania czynności wykonywanych przez podatników, a tym bardziej do podważania opinii organów statystycznych. Opierając się na art. 8 ust. 3 VATU, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, Dyrektor uznał, iż dokonana przez organ statystyczny klasyfikacja przesądza o braku możliwości opodatkowania świadczonych przez podatnika usług preferencyjną 7% stawką podatku VAT.

Komentarz podatkowy

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) VATU od dnia przystąpienia Polski do UE, tj. od 1.5.2004 r., do 31.12.2007 r. do robót budowlano-montażowych oraz ­remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się 7% stawkę podatku VAT.

W analizowanej interpretacji uznano, iż o wysokości opodatkowania świadczonych przez podatnika usług decyduje treść klasyfikacji statystycznych, a dokładniej wydana na jej gruncie opinia organów statystycznych. Powyższy pogląd został zaprezentowany również w innych interpretacjach podatkowych wydanych w odniesieniu do usług budowlano-montażowych i dotyczył produ­centów wszelakiego rodzaju materiałów budowlanych, świad­czących jednocześnie usługę montażu wyprodukowanych przez siebie artykułów4.

W ocenie organów podatkowych, podstawą dla powyższego poglądu jest treść zasad metodycznych PKWiU (pkt 5.3.4.), zgodnie z którymi stawka podatku VAT ­uzależniona jest od rodzaju podmiotu dokonującego montażu towarów. W przypadku gdy roboty instalacyjne i montażowe wykonywane są przez producenta, to zgodnie z [...]