Abstrakt
Jesteśmy firmą działającą w szeroko rozumianej branży informatycznej. Głównym profilem naszej działalności jest dostawa komputerów do sieci szkół, ale również eksport poszczególnych podzespołów do produkcji komputerów – głównie do Rosji. Z uwagi na dużą konkurencję na rynku, nasi informatycy i programiści piszą również na zlecenie kontrahentów stosowne oprogramowanie, które ze względu na różną specyfikę działalności gospodarczej kontrahentów zawierają różne moduły i dane, stricte odpowiadające modelowi działalności odbiorcy. Ostatnio udało nam się podpisać kontrakt na dostawę oprogramowania do dużej firmy z Grecji. Szybko okazało się, że niestety oprogramowanie to bez skutecznej pomocy naszych informatyków nie działa zgodnie z zamierzeniem. Kontrahent zażądał przystosowania oprogramowania do potrzeb nabywcy. Czy w takiej sytuacji, gdy najpierw powstał program komputerowy, a potem nastąpiło przystosowanie tegoż programu do potrzeb nabywcy, taka dostawa i dostosowanie, stanowi jedną, czy też dwie czynności. Proszę o wskazanie jak w takiej sytuacji wypowiadał się ETS – jeśli w ogóle zajmował się taką kwestią.
Aby udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie, w pierwszej kolejności należy wskazać, że ustawa z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nakazuje opodatkowywać czynności wymienione w art. 5–8 tejże ustawy. Artykuł 5 wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;
Zgodnie natomiast z brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Powyższe jednoznacznie wskazuje, że tylko wykonywanie powyższych czynności – co do zasady – podlega opodatkowaniu. W praktyce funkcjonowania obrotu gospodarczego najwięcej trudności interpretacyjnych stwarzają jednak sytuacje, w których oprócz klasycznej dostawy towarów występują nieodłącznie związane z takimi dostawami inne czynności, bez których główny substrat czynności sprzedaży nie doszedłby do skutku, bądź doszedłby do skutku, lecz nie spełniałby pokładanych w nim oczekiwań, np. byłby niekompletny. Z Państwa zapytania wynika, że [...]