Abstrakt
Decyzja Dyrektora IS w Gdańsku z 28.5.2007 r.1 W sytuacji gdy nabycie lokalu mieszkalnego miało miejsce po 1.1.2007r. i w tym samym roku nastąpi jego sprzedaż, nie zostanie spełniony warunek do uzyskania zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu zameldowania na pobyt stały przez okres 12 miesięcy. |
Stan faktyczny
Podatnik otrzymał od ojca 15.1.2007 r. na podstawie notarialnej umowy darowizny lokal mieszkalny, w którym był zameldowany na pobyt stały od 21.12.1973 r. Z uwagi na fakt, iż podatnik miał zamiar sprzedać powyższy lokal, wystąpił z wnioskiem o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego do Naczelnika US w Gdańsku w celu potwierdzenia prawidłowości prezentowanego przez siebie stanowiska, zgodnie z którym przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego lokalu korzystał będzie ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU. Jednakże naczelnik w postanowieniu z 9.3.2007 r.2 uznał stanowisko podatnika w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego za nieprawidłowe. W związku z powyższym podatnik wniósł zażalenie na postanowienie naczelnika, zarzucając mu naruszenie art. 21 ust. 1 pkt 126 w zw. z art. 21 ust. 21 PDOFizU. W uzasadnieniu zażalenia podatnik stwierdził, iż warunek konieczny do skorzystania z ulgi od opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego, jakim jest 12-miesięczny okres zameldowania przed datą zbycia, został w jego przypadku spełniony, gdyż jest on zameldowany w przedmiotowym lokalu na pobyt stały od grudnia 1973 r. Ponadto w ocenie podatnika wykładnia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 PDOFizU jest jednoznaczna i oznacza, że 12-miesięczny okres zameldowania odnosi się do daty zbycia nieruchomości, z tego też względu nieistotne czy zameldowanie dokonane zostało przed czy też po 1.1.2007 r. oraz czy do zameldowania doszło przed nabyciem lokalu mieszkalnego czy po jego nabyciu.
Dyrektor IS w Gdańsku nie znalazł podstaw do zmiany bądź też uchylenia postanowienia Naczelnika, w związku z tym w wydanej na skutek złożonego zażalenia decyzji uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Komentarz podatkowy
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 PDOFizU odrębnym źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
– nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
– spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu, jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
– prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– innych rzeczy,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a w przypadku prawa użytkowania wieczystego oraz innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Dochód z odpłatnego zbycia powyżej wskazanych nieruchomości i praw podlega opodatkowaniu 19% stawką podatku PDOFiz i nie łączy się z dochodami z innych źródeł (art. 30e ust. 1 i ust. 5 PDOFiz).
Przepisy PDOFizU przewidujące zwolnienie od opodatkowania sprzedaży nieruchomości uległy zmianie od 1.1.2007 r.3. W przedmiotowej sprawie z uwagi na fakt, że podatnik nabył własność lokalu mieszkalnego po 1.1.2007 r. zastosowanie znajdują aktualne przepisy PDOFizU. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 zwolnione od opodatkowania są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
– budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
– lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
– spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
– prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
jeżeli podatnik był zameldowany w wymienionym powyżej lokalu lub budynku na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą jego zbycia. Dodatkowo podatnik, aby móc skorzystać z powyższego zwolnienia, zobowiązany jest na podstawie art. 21 ust. 21 PDOFizU do złożenia w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca jego zamieszkania.
Z zaprezentowanych powyżej regulacji wynika, że [...]