Monitor Podatkowy

nr 11/2007

Wynajem jednostce sektora finansów publicznych

Monika Mucha
Autorka jest jest doradcą podatkowym, wykładowcą DWSSP Asesor we Wrocławiu.
Abstrakt

Czy jednostka oświatowa (publiczna szkoła podstawowa, średnia), wynajmując sale (lekcyjne, sportowe) innej jednostce sektora finansów publicznych oraz podmiotowi prywatnemu, musi naliczać ­podatek VAT, w jakiej stawce?

Najem

Usługa najmu w ujęciu prawa cywilnego

Usługa najmu nieruchomości w tym budynków czy lokali jest umową nazwaną regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego, a w związku z tym, że regulacja prawa podatkowego w tym ustawy o VAT nie wprowadza odmiennej, szczególnej dla tej dziedziny prawa definicji tejże usługi, w celu określania jej przedmiotu i charakteru można bezpośrednio odnieść się do regulacji Kodeksu cywilnego. Na mocy regulacji art. 659 KC przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Może być on oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Zgodnie z regulacją § 1 art. 662 KC wy­najmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Wynagrodzeniem dla wynajmującego za oddanie danej rzeczy najemcy do używania w stanie nadającym się do umówionego użytku i utrzymanie jej w tym stanie przez cały okres najmu, określone jest w postaci czynszu, którego wielkość strony uzgadniają. Tym samym wynajmujący ma obowiązek zapewnić najemcy pełną możliwość korzystania z rzeczy przez cały okres najmu.

Usługa najmu jako przedmiot opodatkowania podatkiem VAT

Zgodnie z regulacją art. 5 ust. 1 ustawy z 11.3.2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 i 3 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektro­nicznych.

Zgodnie z [...]