Abstrakt
Z uwagi na ogromną złożoność struktury systemów komputerowych ich wdrożenie stanowi, co do zasady, długotrwały i skomplikowany proces, na który składa się wiele czynności dostosowawczych. Są one zazwyczaj związane ze sporymi, rozłożonymi w czasie wydatkami o zróżnicowanym charakterze. Najczęstsze problemy podatników dotyczą właśnie podatkowego traktowania wszelkich kosztów związanych z wdrożeniem oprogramowania. Wątpliwości pojawiają się także w momencie ponoszenia kolejnych nakładów finansowych, już po dniu przyjęcia do używania danej wartości niematerialnej i prawnej, a związanych z jej ulepszeniem.
Uwagi ogólne
W art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1 (dalej: PDOPrU) ustawodawca określił zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, które mogą być amortyzowane. Należą do nich:
1) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
3) prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
5) licencje,
6) prawa określone w ustawie z 30.6.2000 r. – Prawo własności przemysłowej2,
7) wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).
Pozostałe wartości niematerialne i prawne, które nie zostały wymienione w przywołanym art. 16b ust. 1 PDOPrU, nie mogą podlegać amortyzacji3.
Jak widać z powyższego wyliczenia, program komputerowy nie jest w przepisach podatkowych wyszczególniony jako odrębny składnik majątku podlegający amortyzacji. Jednak podkreślić należy, że przedmiotem umów związanych z nabywaniem wartości niematerialnych i prawnych w kontekście amortyzacji są przede wszystkim dobra niematerialne wymienione w ustawie z 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych4. Ustawa ta traktuje program komputerowy jako utwór poprzez uwzględnienie go w przykładowym wykazie kategorii utworów w art. 1 ust. 2 pkt 1 oraz poprzez wprowadzenie w stosunku do nich szczególnego reżimu ochronnego w ramach Rozdziału 7, a to pozwala na stwierdzenie, że oprogramowanie mieści się w pojęciu autorskich praw majątkowych, praw pokrewnych czy też licencji. Zgodnie z uregulowaniem PDOPrU amortyzacji może podlegać autorskie prawo majątkowe do programów komputerowych oraz licencja na korzystanie z niego w celu prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli spełnione zostaną warunki określone w art. 16b ust. 1 pkt 5, z zastrzeżeniem art. 16c. Wartości niematerialne i prawne muszą być nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencji lub autorskich i pokrewnych praw majątkowych – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 PDOPrU, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Należy pamiętać, że prawa majątkowe będą kwalifikowane jako podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne, tylko jeżeli zostaną nabyte przez podatnika.
Mając powyższe na uwadze, należy podkreślić, że wytworzenie programu komputerowego we własnym zakresie przez podatnika wyklucza możliwość jego kwalifikacji jako wartość niematerialna i prawna, a więc i jego amortyzację. Niemniej wydatki poniesione na wytworzenie programu powinny być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli spełniają kryteria określone w art. 15 ust. 1 PDOPrU5.
Jeżeli chodzi o program, którego cena nabycia nie przekracza 3 500 zł, można nie zaliczać go do wartości niematerialnych i prawnych, zaliczając jego wartość bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania. Można też zaliczyć go do wartości niematerialnych i prawnych, ujmując go w stosownej ewidencji, po czym dokonywać jego jednorazowej amortyzacji w miesiącu oddania do używania albo w miesiącu następnym (art. 16f ust. 3 PDOPrU).
Ostatnią już uwagą porządkującą jest nakreślenie podziału programów komputerowych na programy systemowe, takie jak Windows czy DOS, oraz programy użytkowe, np. programy finansowo-księgowe, edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, np. systemy SAP lub Oracle. Programy systemowe umożliwiają realizowanie podstawowych funkcji komputera, tj. gromadzenia i przetwarzania danych. Bez oprogramowania systemowego zestaw komputerowy nie może być traktowany jako kompletny i zdatny do użytku. W związku z tym oprogramowanie systemowe, obok urządzeń takich jak jednostka centralna, monitor, skaner, klawiatura, mysz, drukarka czy też zasilacz, składa się na wartość początkową zestawu komputerowego6.
Niniejsze rozważania poświęcone zostaną natomiast programom użytkowym, czyli programom służącym konkretnym potrzebom poszczególnych użytkowników, bez których komputer może funkcjonować.
Wartość początkowa
Biorąc pod uwagę ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych przy dokonywaniu analizy problematyki związanej z wdrażaniem i wyceną oprogramowania należałoby skupić się na 2 najważniejszych aspektach. Pierwszy to problem ustalenia wartości początkowej oddawanej do używania wartości niematerialnej i prawnej, a drugi to kwestia rozliczenia kosztów poniesionych w związku z daną wartością niematerialną i prawną, ale poniesionych już po dniu jej przyjęcia do używania.
Zgodnie z art. 16g ust. 14 PDOPrU wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw.
Za cenę nabycia danej wartości niematerialnej i prawnej [...]