Monitor Podatkowy

nr 1/2007

Nakłady na budynek, jego sprzedaż i podatek VAT

Michał Szczypiór
Autor jest pracownikiem Izby Skarbowej.
Abstrakt

Kilka lat temu nabyliśmy budynek z przeznaczeniem na wyłączne prowadzenie działalności gospodarczej. Z uwagi na prowadzone prace remontowe, nabyty budynek był traktowany jako środek trwały w budowie. Przy samym zakupie nie dokonaliśmy obniżenia podatku należnego, gdyż transakcja była zwolniona z podatku od towarów i usług (towar używany). Od zakupionych materiałów budowlanych na remont powyższego budynku odliczaliśmy podatek VAT naliczony. Niestety okazało się, że z gospodarczego punktu widzenia prowadzenie dalszego remontu jest niecelowe i w chwili obecnej zamierzamy sprzedać inwestycję wraz z gruntem. Łączna wartość nakładów na prowadzoną inwestycję nie przekroczyła 30% wartości początkowej zakupionego budynku wraz z gruntem. Czy sprzedaż tego budynku wraz z gruntem (tzn. dostawa tego budynku) korzysta ze zwolnienia czy jest opodatkowana VAT? Czy opodatkowane jest zbycie gruntu? Zastanawiamy się również co z podatkiem VAT od materiałów wykorzystanych do wskazanej inwestycji, czy istnieje konieczność korekty?

Aby przejść do odpowiedzi na powyższe wątpliwości trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze należy wyjaśnić definicję towaru używanego oraz przesłanki zwolnienia (warunki), a także należy odnieść się do podatku naliczonego odliczonego w ramach prowadzonej inwestycji w środku trwałym.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 VATU zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10) (a więc do­stawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasied­lone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 2 przez towary używa­ne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 VATU, rozumie się:

1) budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Powyższe oznacza zatem, że dostawa budynku jest zwol­niona z podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że [...]