Monitor Podatkowy

nr 8/2006

Opodatkowanie dochodów zagranicznych osób fizycznych zamieszkałych w Polsce. Wyłączenie z progresją

Paweł Orawiec
Autor jest prawnikiem specjalizuje się w prawie podatkowym.
Abstrakt

Artykuł stanowi próbę wskazania na niedogodności, jakie mogą wystąpić w sytuacji opodatkowania - przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją - osób fizycznych osiągających dochody z pracy w UE.


Wprowadzenie

Opodatkowanie dochodów osiąganych z pracy1 świadczonej przez Polaków reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych2. W zakresie tym ustawa stanowi, iż osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania3 w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów4. Nie ma przy tym znaczenia, gdzie znajduje się miejsce położenia źródła przychodu. Jest to bardzo istotne, bowiem z praktycznego punktu widzenia, fakt uzyskania dochodu w UE przez osoby fizyczne podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu powoduje, iż mogą się one znaleźć w różnej sytuacji podatkowej.


Niedogodności związane z faktem uzyskania przez Polaków dochodu w Unii Europejskiej

Na sytuację podatkową osób fizycznych pracujących w UE, zasadniczy wpływ ma treść umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zakresie eliminacji podwójnego opodatkowania Polska zawarła umowy z wszystkimi państwami członkowskimi. Nie wszystkie z umów przewidują jednak takie same metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu.

Ogólnie rzecz ujmując, umowy te nakładają na państwa zamieszkania obowiązek uwzględniania podatku zapłaconego w państwie źródła poprzez zastosowanie metody wyłączenia, albo przez zastosowanie metody zaliczenia5. Tym samym, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie pracy najemnej przewidują dwie metody jego eliminacji.

Pierwszą jest wyłączenie z progresją, polegające na tym, że państwo zamieszkania rezygnuje z opodatkowania dochodów osiągniętych poza jego granicami. Istotne jest jednak, iż zastrzega sobie prawo uwzględniania tych dochodów w procesie nakładania podatków6. Oznacza to, że dochód zagraniczny brany jest pod uwagę przy obliczaniu stawki podatku7, stosowanej do dochodów opodatkowanych w tym państwie8.

Drugą, jest metoda zaliczenia proporcjonalnego9. W tym przypadku, podatek zapłacony w państwie źródła dochodu odlicza się od podatku należnego w państwie zamieszkania10. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku, która odpowiada kwocie podatku jaki przypadłby do zapłaty w państwie zamieszkania od dochodów uzyskanych w państwie źródła11.

Przeważająca większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę przewiduje [...]